Amphicar 770 på auktion

Amphicar 770 på auktion

Ända sedan bilismen började utvecklas har viljelösa uppfinnare och ingenjörer försökt att skapa ett fordon som kan kombinera olika transportmedel. Historien är fylld av attraktiva lösningar som inte alltid var framgångsrika, från en flygbil till en ubåtsbil. Faktum är att de flesta av dem av olika anledningar aldrig kom längre än till prototypstadiet och inte heller till produktion. Mest eftersom t.ex. en flygbil inte bara är för komplicerad utan också en ganska farlig konstruktion. Bland dussintals misslyckade projekt nådde dock ett av dem kunderna som en fullt utvecklad produktionsmodell. Den förändrade inte världen eller vårt sätt att pendla, men den erbjöd ett mycket häftigt alternativ till vanliga roadsters eller motorbåtar. Ja, vi talar om amfibiebilen Amphicar 770, en av de mest fantastiska klassiska bilarna (eller båtarna) som någonsin tillverkats.

Amfibiefordon användes främst inom militären och spelade en mycket stor roll under andra världskriget. De hade dock ingen egentlig användning i det civila samhället efter kriget. Men Hans Trippel, en tysk industridesigner, hade en annan idé. Han ville tillverka en bil som skulle vara idealisk för att åka både på gatan och på vattnet och som lätt kunde växla mellan dessa två uppgifter.. Det hjälpte att tyskarna tillverkade ett lätt amfibiefordon under kriget som kallades Schwimmwagen (simbil), så Trippel använde det som en ritning och inspiration. Genom sina kontakter inom bilindustrin lyckades han intressera Quandt Group, ett betydande tyskt industrikonglomerat som ville investera i bilindustrin. Vid den tiden förberedde Quandt Group ett stort steg in i bilbranschen, och det första steget var att producera Trippels design. Några år senare blev bröderna Quandt dock berömda för att de köpte BWM och förvandlade det till vad det är i dag.

Så 1961 introducerades Amphicar 770, vilket chockade bilentusiaster världen över. Det var ett fullt fungerande amfibiefordon som kunde transportera fyra personer relativt bekvämt på torra land och på vattnet. Modellbeteckningen 770 härrörde från bilens topphastighet – 7 knop på vattnet och 70 mph på land. Trots den moderna och samtida designen hade Amphicar en unik konstruktion med en förseglad kaross och två propellrar under den bakre stötfångaren. Motorn var placerad bak och monterad på den 4-växlade manuella växellådan. På torra land körde bilen precis som vilken annan bil som helst, men när du ville ta dig ut på vattnet behövde du byta drivning med en spak och koppla in propellrarna. Motorn i baksätet lånades från Triumph 1200 och var en 1,1-liters fyrcylindrig motor med 43 hk i de första modellerna. Även om det var så enkelt som möjligt att köra den på vattnet, föreslog bruksanvisningen att ägaren efter varje resa skulle kontrollera om det fanns några läckor och smörja alla 13 punkter för att hålla fordonet i perfekt skick.

Quandt Group var entusiastisk över Ampicar och förväntade sig många beställningar. Amphicar 770 erbjöds i första hand i USA till ett pris på cirka 3 000 dollar. För det tidiga 60-talets förhållanden var detta faktiskt ett ganska överkomligt pris, och Amphicar kostade lika mycket som en genomsnittlig familjebil. Trots det inledande intresset avtog dock hypen kring den märkliga amfibiebilen snart. Anledningen var enkel. Trots sina många talanger var Amficar inte en bra bil att köra på land och den var inte heller särskilt snabb eller dynamisk på vattnet. Med bara 43 hk var den inte en roadster med hög prestanda, och 7 knop skulle inte klassificera den som en motorbåt. I ett försök att marknadsföra sina förmågor lyckades Quandt Group ändå med reklamstunts som att korsa Engelska kanalen eller Yukonfloden, vilket bevisade att de små bilbåtarna kunde hantera höga vågor och svåra förhållanden.

På grund av den speciella konstruktionen utvecklade Amphicars läckor och rostproblem efter viss användning, och många bilar hamnade under vatten. Eftersom det var ett amfibiefordon kom vattnet in i karossen och så småningom uppstod korrosion. De flesta ägare följde inte noggrant bruksanvisningen, vilket ledde till många problem. Samtidigt insåg Quandt Group att Amphicar inte skulle bli den försäljningssuccé de hoppades på och stoppade produktionen 1963 efter bara två år på marknaden. Amphicar 770 var dock kommersiellt tillgänglig fram till 1968, eftersom ett antal bilar monterades efter det att tillverkningen upphörde och såldes flera år senare. De flesta bilarna hamnade på den amerikanska marknaden, även om en högerstyrd version tillverkades i mindre än 100 exemplar. I slutändan tillverkades bara 3 878 av de märkliga men imponerande Amphicar 770:orna. Intressant nog användes vissa till och med som räddningsfordon.

Trots att Amphicars inte lyckades bli populära i den breda massan hade de en liten men trogen skara fans av obskyra bilar. Amphicarentusiasterna anordnar möten och kryssningar på land och vatten och är engagerade i att bevara denna unika bilhistoria. Bland de berömda ägarna till Amphicars fanns två välkända namn – den tidigare amerikanska presidenten Lindon Johnson och Hollywoodlegenden Dan Akroyd som hade en flotta av dem. Om du vill uppleva den unika åkturen i Amphicar finns det i dag flera (ombyggda) exemplar i en nöjespark i Florida på Disney Springs. Som väntat uppnådde Amphicars solida priser på marknaden för klassiska bilar, trots att det var svårt att få tag på reservdelar och komponenter.

Nyhetsbrev