Under sin långa och turbulenta historia har Maserati tillverkat många vackra kupéer, sedans och framgångsrika tävlingsbilar. Men ingen av dem förkroppsligade bättre än Ghibli kärnan i detta stora företag. Ghibli, som internt kallades AM115, var den italienska Gran Turismo-coupé som är den typiska, exklusiva, eleganta och snabba bilen med en klassisk stil som inte har förlorat något av sin ursprungliga attraktionskraft. Även om Maserati använde namnet Ghibli två gånger till (för 90-talskupén och för den nuvarande sedanen) kommer Ghibli alltid att vara en elegant kupé från slutet av 60-talet med en dundrande V8 och en utsökt interiör för sanna bilkännare. Idag ska vi berätta mer om denna otroliga bil och varför den är så värdefull.
När vi tittar i historieböckerna inser vi att Maserati (tillsammans med Alfa Romeo) var det ursprungliga italienska sport- och tävlingsbilsmärket som grundades 1914. Under den första delen av sin historia koncentrerade sig Maserati endast på tävlingsbilar, men efter andra världskriget gick företaget in på sportbilsmarknaden med ett stort antal fulländade GT-modeller. I början av 60-talet bestämde sig Maserati för att sluta tillverka tävlingsbilar eftersom tävling i det skedet visade sig vara ett extremt dyrt företag, och företaget var aldrig ekonomiskt stabilt. Istället bestämde de sig för att koncentrera sig på marknaden för landsvägsbilar och förvånade bilvärlden med introduktionen av en lyxsedan, Quattroporte, 1963. I mitten av 60-talet blev dock situationen på marknaden mer komplicerad och Maserati attackerades av flera konkurrenter. Ferrari är det första namnet på den listan. Vi får dock inte glömma det nyetablerade Lamborghini med 350/400 GT och Miura, Iso Rivolta med den fantastiska Grifo-kupén, Bizzarinni med 5300 Strada eller De Tomaso som var redo att lansera den magnifika Mangusta. På den tiden var Maserati det namn som hade det största arvet, men det behövde något nytt för att behålla sin ställning på marknaden.
Lösningen var en helt ny, helt modern GT-coupé som skulle visa världen vad Maserati verkligen är kapabel till. Det första tekniska arbetet inleddes 1964, och även om plattformen och motorn redan fanns där, var designen inte det, så företaget kontaktade Ghia-designstudion för att skapa estetiken. Efter en kort tid hos Bertone arbetade den unge och redan legendariske Giorgetto Giugiaro för Ghia och fick i uppdrag att designa en ny sportbil från Maserati. Det var en perfekt kombination eftersom de linjer som Ghibli fick var några av hans bästa arbeten och gjorde bilen omedelbart igenkännbar bland alla andra fantastiska bilar från den tiden. Den kilformade fronten var mycket modern i mitten av 60-talet, tillsammans med dolda strålkastare. Den snabba taklinjen antyder fart och prestanda, vilket den här bilen utan tvekan var kapabel att prestera.
Intressant nog var Ghibli, trots sin låga silhuett, en 2+2 coupé med en hyfsad baklucka, vilket gjorde den till en ganska praktisk Grand Turismo-modell. Namnet är inte en slump, och detta är den första Maserati som är uppkallad efter vindar. Ghibli är den varma och torra vinden som blåser över den libyska öknen.
Den officiella presentationen ägde rum i slutet av 1966 på Torino Motor Show och fick en enhälligt positiv reaktion från publiken och motorjournalisterna. Den nya Ghibli ser modernare ut än allt annat som kommer från Maranello och mer bekväm och praktisk än någon annan italiensk superbil för tillfället. Under den långa motorhuven fanns en V8-motor med fyra kammar med 4,7 liters cylindervolym som levererade 310 hk. Motorn var direkt kopplad till Maseratis tävlingsdagar eftersom den härstammade från en tävlingsenhet och hade ett torrsumpsmörjningssystem. Resten av Ghibli-drivlinan är ganska standard med 5-växlad ZF-manuell växellåda (3-växlad automatlåda som tillval) och en drivande bakaxel. Magnesiumhjul var standard, och Borrani trådhjul erbjöds också. De officiella prestandasiffrorna angav 6,8 sekunder till 60 mph och en topphastighet på 155 mph. Intressant nog hade Ghibli två 50-liters bränsletankar på grund av den höga bränsleförbrukningen.
De första leveranserna var klara i mitten av 1967, och Ghibli blev genast de rika och berömdas favoritfordon. Personer som Jean-Paul Belmondo, Wilt Chamberlain, Sammy Davis Jr och Peter Sellers blev stolta ägare till den nya italienska GT:n. Pressen berömde dess stabilitet i höga hastigheter, komfort och kördynamik. Ghibli var ganska dyr, men fortfarande betydligt billigare än Lamborghini Miura, till exempel. Ägarna blev positivt överraskade av att den tack vare konventionell teknik och beprövade komponenter var ganska pålitlig och definitivt mer pålitlig än den genomsnittliga italienska sportbilen från den tiden. Även om alla ägare klagade över den enorma bränsleförbrukningen, som var extremt hög även med tanke på det sena 60-talets standard, är det därför som de två stora bränsletankarna är så praktiska.
1969 förbättrade Maserati Ghibli-serien genom att lägga till SS-versionen och en fabriksomvandlad cabriolet. Ghibli SS var praktiskt taget identisk från utsidan men hade en större 4,9-liters V8-motor med 330 hk och mer vridmoment. Det hjälpte till att kapa några tiondels sekunder från accelerationstiderna, men förbättrade topphastigheten avsevärt till 174 mph, vilket gör den till den snabbaste väggående Maserati som någonsin tillverkats. För att tillgodose önskemålen om en version med öppet tak introducerade Maserati även Spyder, som kunde fås med en avtagbar hård topp som tillval. Ghibli Spyder kunde fås med en standard 4,7-liters V8-motor eller med en SS-motor.
Även om Ghibli var populärt och sålde ganska bra, beslutade Maserati 1973 att dra ur kontakten och slutade med denna fantastiska modell. På bara sex år tillverkades 1170 kupéer och endast 125 Spyders, både i standard- och SS-utförande. Även om dessa siffror inte låter imponerande i dag måste det sägas att Ghibli lyckades sälja mer än nästan alla sina rivaler (Lamborghini Miura, Iso Grifo, De Tomaso Mangusta) och endast Ferrari Daytona hade liknande produktionssiffror. Men med sin charm och sin vardagliga användbarhet är Ghibli ett utmärkt exempel på en väl utförd, fullblodig GT-modell som är utformad för att hoppa över kontinenter i höga hastigheter. Dess eviga attraktionskraft, pålitlighet och kraft kommer alltid att vara otroligt eftertraktad av människor som förstår kärnan i Gran Turismo-kulturen.