Porsche 996 na sprzedaż aukcyjną

Choć Porsche 911 to instytucja samochodu sportowego, która istnieje od zawsze, niemal w niezmienionej formie, nie jest to do końca prawda. Przez lata 911 było stale ulepszane i udoskonalane, ale pozostawało wierne sprawdzonym koncepcjom, projektom i technologii. Jednak, aby 911 mogło ewoluować i odważnie wkroczyć w kolejny wiek, Porsche musiało zająć się niektórymi jego podstawowymi cechami i przekonać purystów 911, że ich ukochany samochód sportowy nie odszedł w niepamięć, a jedynie został zremasterowany. Stało się to w 1997 roku, kiedy wprowadzono generację 996. Był to najbardziej kontrowersyjny model do tej pory, ale ponieważ wytrzymał próbę czasu i jest teraz uznawany za jeden z najlepszych 911 i prawdziwy nowoczesny klasyk. Dziś opowiemy Wam, dlaczego ten model jest jednym z najlepszych samochodów dla kierowców, jakie można dostać.

Historia modelu 996 zaczyna się na początku lat 90. Nie był to najlepszy czas dla Porsche, ponieważ firma miała kłopoty finansowe, a zaostrzające się normy emisji spalin i bezpieczeństwa wywierały dodatkową presję na inżynierów i zespół projektowy. Dotychczasowe 911 (generacja 993), ze swoim kosztownym procesem produkcji semi-hand-build i chłodzonymi powietrzem silnikami flat-six, było po prostu przestarzałe, choć nadal nadzwyczaj szybkie i wciągające. Ekipa ze Stuttgartu wiedziała, że zmiany są już dawno za nami, ale nie była pewna, w jakim kierunku ewoluować 911. Jako swój model sygnaturowy i ikona samochodów sportowych, Porsche 911 jest niezwykle specyficznym projektem, który nie przyjmuje znaczących zmian, więc zespół był bardzo ostrożny.

Trzy główne kierunki projektowania 996 zostały ustalone na wczesnym etapie procesu rozwoju. Najpierw była estetyka, a Porsche ewoluowało klasyczny kształt 911 w bardziej nowoczesną, smukłą i bardziej aerodynamiczną formę, która zachowała proporcje, ale pozwoliła na więcej miejsca we wnętrzu. Najbardziej znaczącymi elementami stylistycznymi była przednia fasada z nowymi reflektorami typu “smażone jajo”, które mocno przypominały te z mniejszego i tańszego Porsche Boxster. Wraz z całkowicie nowym designem i wnętrzem, Porsche postanowiło znacząco zmienić proces produkcji i wprowadziło 911 do robotów i standardowych linii montażowych. Od tego czasu 911 było częściowo budowane ręcznie, co trwało dłużej i kosztowało więcej, ale dobrze rezonowało z właścicielami, którzy chcieli mieć produkt na miarę. Jednak, aby obniżyć koszty, generacja 996 była montowana na zautomatyzowanej linii, co pozwoliło zaoszczędzić pieniądze i czas. Jednocześnie poprawa jakości to kontrowersyjny temat, o którym entuzjaści Porsche wciąż dyskutują.

Jednak silnik był najbardziej znaczącą zmianą mechaniczną i kontrowersyjnym aspektem nowego 911. Podpisowy układ flat-six został zachowany, jak również pozycja skrzyni biegów transaxle, ale silniki zostały ulepszone, nieco powiększone, i otrzymał cechę zmieniającą grę. Porsche przez dekady stosowało w 991 silniki chłodzone powietrzem, ale w 1997 roku firma przeszła na nowocześniejsze i bardziej wydajne systemy chłodzenia cieczą. , ruch ten był bardziej niż uzasadniony, ponieważ chłodzenie wodne zapewniało lepszą emisję i większą moc, a także dawało boxer-six przestrzeń do poprawy.

Chcemy powiedzieć, że wprowadzenie zupełnie nowej 911 na targach motoryzacyjnych we Frankfurcie w 1997 roku przebiegło sprawnie, ale samochód faktycznie nie spotkał się z powszechnym uwielbieniem jak inne produkty Porsche. Publiczność motoryzacyjna krytykowała design, który wyglądał niemal identycznie jak wprowadzony zaledwie rok wcześniej Porsche Boxster. Puryści 911 zaatakowali silniki flat-six nowej generacji twierdząc, że charakterystyczny dźwięk boxera zniknął, jak również charakterystyczny charakter samochodu. Niektórych odrzucił nowy wystrój wnętrza, który wziął klasyczną, pięciodiodową deskę rozdzielczą 911 i gruntownie ją zmodernizował. 996 był całkowicie nowy i nie dzielił niczego z ustępującym modelem, co było dość rzadkie dla dotychczasowej linii 911.

Ale kiedy pierwsze egzemplarze trafiły do testerów w magazynach, nie było wątpliwości, że saga o 911 dostała nowy, niesamowity rozdział. Nowy 996 był bardziej dojrzałą maszyną o znakomitej ergonomii, lepszej pozycji za kierownicą i wnętrzu. Czuł się bardziej stabilny, miał lepsze osiągi i był wypełniony najnowszą technologią motoryzacyjną. Natychmiast, 993 czuł się przestarzały i prawie surowy w porównaniu z zupełnie nowym 996 Carrera. Nowy model był znacznie bezpieczniejszy, wydajniejszy i łatwiejszy w prowadzeniu. Doskonale nadawał się do codziennej jazdy i był w stanie znieść tortury zatłoczonego ruchu miejskiego. 911 zawsze było fantastycznym samochodem sportowym na co dzień, ale generacja 996 zdefiniowała to na nowo.

Linia silników rozpoczęła się od zupełnie nowego 3,4-litrowego silnika typu flat-six z czterema zaworami na cylinder, który dostarczał 300 KM, wystarczająco dużo, aby osiągnąć 5,2 sekundy do 60 mph i prędkość maksymalną 170 mph, które były bardziej niż godne szacunku liczby dla późnych lat 90-tych. Jednak to był dopiero początek. Wkrótce zastąpiono go 3,6-litrową wersją o mocy 320 KM, jako bazowy silnik o jeszcze lepszych parametrach przyspieszenia. Oczywiście największą nowością było potężne 911 Turbo, które otrzymało 3,6-litrową, podwójnie turbodoładowaną płaską szóstkę pochodzącą z wyścigowego silnika Porsche Carrera GT1. Z 420 KM we wczesnych modelach i 450 w późniejszym Turbo S, był to niesamowicie szybki samochód, zdolny do osiągnięcia 60 mph w 4,0 sekundy. Co ciekawe, 996 Turbo było dostępne również w wersji kabrioletu, co było pierwszym tego typu rozwiązaniem dla tego modelu.

Chociaż podstawowa Carrera miała napęd na tylne koła, Porsche oferowało model z napędem na wszystkie koła, zwany Carrera 4, skierowany do klientów, którzy chcieli uzyskać dodatkowe bezpieczeństwo dzięki układowi napędowemu AWD. Modele Turbo były standardowo wyposażone w system AWD. 6-biegowa manualna była bazową skrzynią biegów dla wszystkich modeli, ale klienci mogli dostać 5-biegową z automatem Tiptronic jako opcję. Daleko jej było do nowoczesnych przekładni PDK, ale jak na ówczesne standardy uchodziła za stosunkowo szybko zmieniającą biegi i płynną. Oprócz standardowego coupe (wąskie lub szerokie nadwozie), był też kabriolet i Targa z dużym szklanym dachem i przeszklonym otworem.

Wraz z licznymi ulepszeniami, 996 przyniósł kolejny kamień milowy – modele GT. Owszem, był 993 GT2, ale wraz z nową generacją, modele GT zostały wprowadzone jako ulubione 911-ki koneserów i wysublimowanie dobre, skoncentrowane na torze maszyny. 996 GT3 miał 360 KM z wysokoobrotowego, pracującego z suchą miską olejową 3,6-litrowego silnika Cup, natomiast GT3 RS miał 381 KM i jeszcze bardziej ekstremalne obniżenie masy, pakiet opon i hamulców, zawieszenie torowe i aerodynamikę. 996 GT2 był turbodoładowaną perfekcją z 484 KM z 3,6-litrowego, podwójnie doładowanego silnika o osiągach bijących supersamochód. Model ten był w stanie osiągnąć 60 mph w zaledwie 3,6 sekundy, co nadal jest wynikiem bardzo godnym szacunku.

Pomimo tego, że był jednym z najbardziej kontrowersyjnych Porsche w historii i przez długi czas najmniej lubianą generacją 911, 996 jest obecnie uznawane za to, czym jest. Cenny członek fantastycznej rodziny 911 i pierwsze, prawdziwie nowoczesne 911 od lat 70. Model ten wprowadził tylnonapędowy samochód sportowy do XXI wieku i uczynił go nie tylko aktualnym, ale jednym z najlepszych i najbardziej wciągających samochodów sportowych tej epoki. Najlepiej więc zaopatrzyć się w nie, póki są w przystępnej cenie. Porsche wykonało ponad 175 000 egzemplarzy podczas 8-letniej serii produkcyjnej, więc zdobądź go teraz!

Biuletyn

Dołącz do naszej społeczności, bądź informowany o nowych aukcjach i uzyskaj kod rabatowy, aby przesłać swój pojazd za darmo na naszą europejską giełdę aukcyjną.