Porsche 996 voor veilingverkoop

Hoewel Porsche 911 een instituut voor sportwagens is dat al eeuwig bestaat, vrijwel onveranderd, is dat niet helemaal waar. In de loop der jaren werd de 911 voortdurend verbeterd en uitgebreid, maar bleef trouw aan beproefde concepten, design en technologie. Maar om de 911 te laten evolueren en moedig de volgende eeuw binnen te stappen, moest Porsche een aantal van zijn kernkenmerken aanpakken en de 911-puristen ervan overtuigen dat hun geliefde sportwagen niet verdwenen is; hij is gewoon geremasterd. Dit gebeurde in 1997 toen de 996 generatie werd geïntroduceerd. Het was het meest controversiële model tot nu toe, maar hij heeft de tand des tijds doorstaan en wordt nu erkend als een van de beste 911’s en een echte moderne klassieker. Vandaag vertellen wij u waarom dit model een van de beste rijdersauto’s is die u kunt krijgen.

Het verhaal van de 996 begint in het begin van de jaren ’90. Het was niet de beste tijd voor Porsche, aangezien het bedrijf in financiële problemen verkeerde en de strengere emissie- en veiligheidsnormen extra druk uitoefenden op de ingenieurs en het ontwerpteam. De huidige 911 (generatie 993), met zijn dure semi-handgebouwde productieproces en luchtgekoelde flat-six motoren, was gewoon verouderd, hoewel hij nog steeds opmerkelijk snel en aantrekkelijk was. Het team uit Stuttgart wist dat er al lang verandering nodig was, maar ze wisten niet zeker in welke richting de 911 moest evolueren. Als kenmerkend model en sportwagenicoon is de Porsche 911 een uiterst specifiek ontwerp dat geen grote veranderingen verwelkomt, dus was het team zeer voorzichtig.

Al vroeg in het ontwikkelingsproces werden drie hoofdrichtingen voor het ontwerp van de 996 vastgesteld. Eerst was er de esthetiek, en Porsche evolueerde de klassieke 911-vorm naar een modernere, slankere en meer aerodynamische vorm die de proporties behield maar meer interieurruimte bood. De belangrijkste designkenmerken waren de frontpartij met nieuwe “gebakken ei” koplampen, die sterk leken op die van de kleinere en goedkopere Porsche Boxster. Samen met het geheel nieuwe design en interieur besloot Porsche het productieproces ingrijpend te veranderen en introduceerde de 911 robots en standaard assemblagelijnen. Sindsdien is de 911 gedeeltelijk met de hand gebouwd, wat langer duurde en meer kostte, maar goed aansloeg bij de eigenaren die een op maat gemaakt product wilden. Maar om kosten te besparen werd de 996 generatie geassembleerd op een geautomatiseerde lijn, wat geld en tijd bespaarde. Tegelijkertijd is kwaliteitsverbetering een controversieel onderwerp waarover Porsche-liefhebbers nog steeds discussiëren.

De motor was echter de belangrijkste mechanische verandering en het meest controversiële aspect van de nieuwe 911. De kenmerkende flat-six lay-out werd behouden, evenals een transaxle versnellingsbak positie, maar de motoren werden verbeterd, iets vergroot, en kregen een game-changing functie. Porsche gebruikte decennialang luchtgekoelde motoren in de 991, maar in 1997 schakelde het bedrijf over op modernere en efficiëntere vloeistofkoelsystemen. De overstap was meer dan gerechtvaardigd, want waterkoeling zorgde voor betere emissies en meer vermogen en gaf de boxer-zes ruimte voor verbetering.

We willen zeggen dat de introductie van de gloednieuwe 911 op de Frankfurt Motor Show in 1997 soepel verliep, maar dat de auto eigenlijk niet de universele lof oogstte zoals andere Porsche producten. Het autopubliek bekritiseerde het ontwerp, dat er bijna identiek uitzag als de Porsche Boxster die een jaar eerder was geïntroduceerd. De 911-puristen vielen de nieuwe generatie flat-six motoren aan en beweerden dat het karakteristieke boxergeluid en het kenmerkende karakter van de auto verdwenen waren. Sommige mensen werden afgewezen door het nieuwe interieurontwerp, dat het klassieke dashboard met vijf wijzerplaten van de 911 nam en grondig moderniseerde. De 996 was helemaal nieuw en deelde niets met een uitgaand model, wat vrij ongebruikelijk was voor de 911-lijn tot nu toe.

Maar toen de eerste exemplaren de tijdschrifttesters bereikten, bestond er geen twijfel over dat de 911-saga een verbazingwekkend nieuw hoofdstuk kreeg. De nieuwe 996 was een meer volwassen machine met een uitstekende ergonomie, een betere rijpositie en een beter interieur. Hij voelde stabieler aan, leverde betere prestaties en was voorzien van de nieuwste autotechnologie. De 993 voelde onmiddellijk verouderd en bijna ruw aan in vergelijking met de gloednieuwe 996 Carrera. Het nieuwe model was veel veiliger, efficiënter en gemakkelijker te besturen. Hij was perfect geschikt voor dagelijks gebruik en kon de kwellingen van het drukke stadsverkeer aan. De 911 was altijd al een fantastische alledaagse sportwagen, maar de 996 generatie heeft dat opnieuw gedefinieerd.

Het motoraanbod begon met een geheel nieuwe 3,4-liter flat-six met vier kleppen per cilinder, die 300 pk leverde, goed voor 5,2 seconden tot 60 mph, en een topsnelheid van 170 mph, wat meer dan respectabele cijfers waren voor de late jaren ’90. Maar dit was slechts een begin. Al snel werd hij vervangen door een 3,6-liter versie met 320 pk, als basismotor met nog betere acceleratiecijfers. Het grootste nieuws was natuurlijk de machtige 911 Turbo die een 3,6-liter flat-six met dubbele turbo kreeg, afgeleid van de racemotor van de Porsche Carrera GT1. Met 420 pk in de vroege modellen en 450 in de latere Turbo S, was dit een ongelooflijk snelle auto, die in staat was om 60 mph te bereiken in 4,0 seconden. Interessant is dat de 996 Turbo ook leverbaar was als cabriolet, wat de eerste keer was voor dit model.

Hoewel de basis Carrera achterwielaandrijving had, bood Porsche een model met vierwielaandrijving aan, de Carrera 4, voor klanten die de extra veiligheid van een AWD-aandrijving wensten. De Turbo-modellen waren standaard uitgerust met een AWD-systeem. De handgeschakelde zesversnellingsbak was de basistransmissie voor alle modellen, maar klanten konden als optie de vijftraps met Tiptronic-automaat krijgen. Hij stond ver af van de moderne PDK versnellingsbakken, maar hij werd beschouwd als relatief snel en soepel naar de normen van die tijd. Naast de standaard coupé (smalle of brede carrosserie) was er ook een cabriolet en Targa met een groot glazen dak en glazen opening.

Samen met de talrijke verbeteringen bracht de 996 nog een mijlpaal – GT-modellen. Ja, er was een 993 GT2, maar met de nieuwe generatie werden de GT-modellen geïntroduceerd als de favoriete 911’s van kenners en subliem goede, op het circuit gerichte machines. De 996 GT3 had 360 pk uit een hoogtoerige, dry-sump 3,6-liter Cup-motor, terwijl de GT3 RS 381 pk had en een nog extremere gewichtsbesparing, banden- en rempakket, circuitophanging en aerodynamica. De 996 GT2 was een perfecte turbo met 484 pk uit een 3,6-liter twin-turbo motor met supercar-beating prestaties. Dit model was in staat om 60 mph te bereiken in slechts 3,6 seconden, wat nog steeds een zeer respectabel resultaat is.

Hoewel de 996 een van de meest controversiële Porsches ooit gemaakt was en lange tijd de minst geliefde 911-generatie, wordt hij nu erkend voor wat hij is. Een waardevol lid van de fantastische 911-familie en de eerste, echt moderne 911 sinds de jaren ’70. Dit model introduceerde de sportwagen met achtermotor in de 21e eeuw en maakte hem niet alleen relevant, maar ook een van de beste en meest boeiende sportwagens uit die tijd. Het is dus het beste om ze te krijgen terwijl ze betaalbaar zijn. Porsche maakte meer dan 175.000 exemplaren tijdens een productieperiode van 8 jaar, dus koop er nu een!