In een kleurrijke wereld van klassieke auto’s zijn er veel iconische machines. Maar slechts enkele overstijgen de grenzen van de autowereld en worden wereldwijd herkenbare culturele objecten, bepalende symbolen van hun tijd en eeuwige designlegendes. De Ferrari Testarossa is zo’n auto. Met zijn opvallende uiterlijk, krachtige V12-motor en glorieuze soundtrack trekt deze auto bijna 40 jaar na zijn oorspronkelijke release nog steeds de aandacht. Als essentieel onderdeel van Ferrari’s geschiedenis zal de Testarossa altijd herinnerd worden als een topper. Toch zal de Testarossa, als onderdeel van het culturele landschap van de jaren ’80, voor altijd deel uitmaken van de autodromen van de generatie die in dit decennium opgroeide. Vandaag vertellen wij u meer over dit legendarische model.
Hoewel de Testarossa begin jaren ’80 werd geïntroduceerd, begint zijn verhaal pas echt in 1973 met de introductie van de Ferrari BB (Berlinetta Boxer). Het was het eerste Ferrari-model met een in het midden gemonteerde vlakke-12 motor die voor een uitzonderlijk rijgedrag zorgde, maar verschillende gebreken vertoonde door de strakke verpakking. De Ferrari bleef echter van mening dat de brede flat-12 motor de juiste keuze was voor hun volgende GT-model, dus begon de ontwikkeling van de Testarossa eind jaren ’70. Het hoofddoel was een auto te maken die comfortabeler was dan de Berlinetta Boxer, maar ook krachtiger en sneller. Het chassis werd grondig herzien, evenals de ophanging en de motor. Zoals bij bijna alle ontwerpen van Ferrari was het legendarische designhuis Pininfarina verantwoordelijk voor de styling, en alles was klaar voor het debuut.
Die dag in 1984, op de Autosalon van Parijs, werd het publiek overdonderd door het nieuwe Ferrari model. De Testarossa was de absolute ster van de show en het gesprek van de autogemeenschap. Met zijn kenmerkende design, lage silhouet, brede achterkant en die onmiskenbare zijuitstroomopeningen was hij meteen een klassieker met een uiterlijk dat zelfs na al die tijd nog steeds fris en opwindend oogt. Maar hoewel het ontwerp de show stal, waren de mechanismen even indrukwekkend. Achter de bestuurder bevond zich een flat-12 motor met natuurlijke aanzuiging van 4,9 liter. Hij had vier nokkenassen en 48 kleppen en werd gesmeerd door een dry sump systeem.. Het dry sump systeem was een spannend detail, dat teruggaat tot toen Ferrari de flat-12 motoren voor het eerst introduceerde als race-eenheid in Formule 1 wagens. De motor leverde 385 tot 390 pk (afhankelijk van de markt) met 361 lb-ft aan koppel, wat de Testarossa meteen aan de top van de automarkt bracht in de vroege jaren ’80 met een tijd van 0 tot 60 mph van 5,8 seconden en een topsnelheid van 180 mph. De Ferrari gebruikte de naam “Testarossa” al in de late jaren ’50 voor de prachtige 250 Testarossa racewagen; maar in dit geval was het geïnspireerd door rode cilinderkopdeksels met Testa Rossa, wat “roodharige” betekent.
Door de zeer positieve reacties van de autopers en Ferrari-klanten werd het bedrijf overspoeld door bestellingen, waardoor de wachtlijsten twee jaar lang werden, ondanks de MSRP van meer dan 85.000 dollar in 1985. De Testarossa zette de standaard in zijn beperkte segment met uitstekende prestaties, een onberispelijk rijgedrag en een adembenemend mooi uiterlijk. Desondanks had dit model zijn gebreken en eigenaardigheden. Door de brede motor was de verpakking nog steeds een probleem, waardoor de auto bijna 2 meter breed was en moeilijk te manoeuvreren in het dagelijkse verkeer. De grote draaicirkel hielp ook niet, en alle vroege modellen waren niet uitgerust met stuurbekrachtiging. De besturing was echter licht, en de auto reageerde goed als hij eenmaal op snelheid was.
De specifieke techniek betekende dat het onderhoud complex was, en dat een gewone klus als het vervangen van de nokkenasriem een zware en dure beproeving was. Een voorbeeld van de eigenaardigheden van de Testarossa: de accu was verborgen in de motorruimte, en om erbij te komen moet het achterwiel worden verwijderd. Maar hoe dan ook, de klanten hielden van de Testarossa, die het favoriete vervoermiddel was van talrijke beroemdheden uit die tijd. Mensen als Michael Jordan, O.J. Simpson, Rod Stewart en Mike Tyson bezaten allemaal een Testarossa (of een paar ervan). Als we het hebben over de populariteit van de Testarossa is het essentieel om twee kritieke momenten te noemen. Een daarvan was de verschijning in een van de typische jaren ’80 tv-shows – Miami Vice. De witte Testarossa uit 1986 werd gebruikt vanaf het derde seizoen en werd al snel een van de meest herkenbare auto’s uit de TV-geschiedenis. Bovendien was de Testarossa de auto bij uitstek in het populaire videospel “Out Run”, dat eind jaren ’80 het arcade-rijden definieerde. Meer recent werd deze Ferrari gebruikt in vele muziekvideo’s, waaronder de legendarische Autodrive van Kavinsky.
Hoewel de populariteit en de verkoop van de Testarossa stabiel waren, wist Ferrari dat er nog ruimte was voor verbetering, dus bracht het in 1991 een opgefrist model uit met de naam 512 TR. De naam werd afgeleid van de cilinderinhoud (bijna 5,0 liter), het aantal cilinders (12) en TR als Testarossa. De auto had een nieuwe voorkant, grotere wielen, een verbeterd interieur en een krachtigere motor. De 512 TR leverde 420 pk en iets meer koppel dankzij een hogere compressieverhouding en herziene cilinderkoppen. Het extra vermogen verbeterde echter de acceleratie aanzienlijk, met 4,8 seconden van 0 tot 60 mph, waardoor de auto een topsnelheid van 195 mph haalde.
Maar het einde van de productie van 512 TR in 1994 betekent niet dat het verhaal van de Testarossa voorbij was. Later dat jaar introduceerde Ferrari de definitieve versie van de Gran Turismo coupé met vlakke-12 aandrijving, de F512 M, waarbij de “M” staat voor “Modificato”. Dit model had een grondig herontworpen voor- en achterkant, zichtbare koplampen, ronde achterlichten en een uniek wielontwerp. Het interieur was ook verbeterd, evenals de motor. De flat-12 behield de cilinderinhoud, maar de compressie werd iets verhoogd tot 10,4:1, wat resulteerde in een vermogen van 434 pk. Een paar pk meer betekende dat de tijd van 0 tot 60 mph verder werd teruggebracht tot 4,7 seconden en dat de topsnelheid iets hoger kwam te liggen op 196 mph.
Het einde van de Testarossa line-up kwam echter in 1996 toen de laatste F512 M werd afgeleverd. Met een totale productie van bijna 10.000 exemplaren (1984 tot 1996) was hij een van de best verkochte Ferrari’s aller tijden. Het oorspronkelijke model, dat van 1984 tot 1991 werd verkocht, eiste het grootste deel van de verkoop op (7.177 exemplaren), terwijl van de elegant ogende 512 TR 2.261 exemplaren werden geproduceerd en de laatste 501 auto’s F512 M-modellen waren. Interessant is dat Ferrari officieel nooit een cabrioletversie heeft aangeboden, en dat er slechts één Terstarossa drop-top is gemaakt, een zilverkleurig model uit 1986, gebouwd voor Fiat-voorzitter, de legendarische Gianni Agnelli. Vandaag de dag is de Testarossa een herkenbare supercar uit een fantastisch tijdperk en een van de zekere investeringen in de klassieke autowereld. Het is nog steeds een snelle en capabele auto die de bestuurder versteld doet staan met zijn bekwame rijgedrag en analoge prestaties.