Fordonsdesign, precis som mekaniken och tekniken bakom den, är något som ständigt har utvecklats genom åren. Biltillverkare experimenterar med olika former och lösningar för att göra sina modeller mer innovativa, praktiska eller snyggare. Det finns dock några undantag från denna vanliga praxis. Ett sådant exempel är Porsche, vars 911-serie inte har förändrats särskilt mycket genom åren. Ibland är det nästan omöjligt att se skillnaden mellan olika generationer av en bil. Men det är ingenting jämfört med Morgan, som har tillverkat praktiskt taget identiska bilar i årtionden. Detta har dock inte hindrat den brittiska tillverkaren från att bli en billegend med ett starkt rykte. En av deras mest kända modeller med den längsta tillverkningstiden är Morgan +4. Den gjordes inte bara under två decennier, utan återuppstod också vid två olika tillfällen efteråt. Och till råga på allt har Morgan nyligen tillverkat en hyllningsmodell med ett nästan identiskt namn och motsvarande design.
Morgan-bilar före +4-modellen
Sedan starten 1910 har Morgan varit allt annat än en konventionell biltillverkare. Faktum är att de flesta modeller som tillverkas av den Malvern-baserade tillverkaren skiljer sig så mycket från de andra att de har fått en plats i historieböckerna. Under en tid använde deras bilar tvåcylindriga motorer från en motorcykel och hade bara ett hjul baktill. Även om detta arrangemang kan verka konstigt eller till och med besvärligt hade dessa fordon en hel del fans och sålde bra. Detta berodde på att de erbjöd motorcykelns smidighet och bilens komfort.
Men så småningom bestämde sig Morgan för att prova en mer konventionell bilkonfiguration, vilket resulterade i 4/4-modellen. Bokstäverna representerade den fyrcylindriga motorn och lika många hjul som bilen hade. Ändå fanns alla viktiga ingredienser där – lättviktskonstruktion, handgjord kaross och sportigt beteende. Och de här var uppenbarligen perfekt upprörda, eftersom den här modellen tillverkades från 30-talet fram till nyligen. 4/4 var också en början för Morgans igenkännbara formspråk, som förblev praktiskt taget oförändrat sedan dess. Men i slutet av 40-talet fanns det ett behov av en något större och kraftfullare modell. Detta ledde till att en av Morgans mest kända modeller skapades – den legendariska +4.
Den första Morgan +4
Den helt nya Morgan +4, som presenterades 1950 på Earl’s Court Motor Show, var baserad på 4/4-modellen. Den nya bilen var dock längre och bredare, vilket gjorde interiören rymligare. Den fanns med två eller fyra platser, antingen som cabriolet eller coupe. Och med en 2,1 liters fyrcylindrig motor som lånats från en Standard Vanguard var den också kraftfullare. Dessutom var +4 Morgans första bil med hydrauliska bromsar, vilket gav mycket bättre stoppförmåga. Trots detta var bilen snabb och spännande att köra. Dessutom gjorde dess unika design och handbyggda kaross den populär bland bilentusiaster som föredrog skräddarsydda fordon.
Det blev ännu bättre några år senare när Morgan +4 utrustades med en nyutvecklad Triumph-motor som utvecklade 120 hästkrafter. Med en vikt på mindre än 2 000 pund räckte detta för en 0-60-sprint på 9 sekunder och en toppfart på 100 miles per timme. Ungefär vid den tiden blev de främre skivbromsarna ett tillval, vilket gjorde bromsningen ännu vassare. Detta gav den en tävlingspotential som bevisades vid många evenemang. Den mest anmärkningsvärda tävlingssegern var 1962 i Le Mans 24-timmars.
Morgan +4 och dess trächassi
Det är välkänt att alla klassiska Morgans har chassin av trä. Mer specifikt används en särskild sorts virke för detta ändamål. Denna konfiguration ger tydligen bilen en unik balans mellan väghållning och körkomfort. Men även om det kan låta roligt eller nyskapande är det faktiskt inte sant. Detta påstående är faktiskt en av de myter som sprids av personer som inte helt förstår bilens arkitektur.
Ett obestridligt faktum är att alla Morgans hade ett chassi av stål, precis som alla andra samtida bilar. Det enda som var gjort av trä var karossramen som satt ovanpå. Detta är i princip en modern tolkning av den traditionella tekniken för att bygga vagnar som används för att tillverka hästvagnar. Den enda verkliga skillnaden var att stålplattor användes som ytterhölje i stället för träfaner.
Denna ovanliga kroppsbyggnadsteknik hade flera fördelar. Till att börja med var det en väl beprövad teknik vid den här tiden, väl behärskad av karossbyggarna. Dessutom eliminerade den behovet av dyra och komplicerade metallbearbetningsmaskiner, vilket sänkte produktionskostnaderna. Även detta var oerhört viktigt för en småskalig tillverkare som Morgan. Och slutligen fanns det en viss sanning i den tidigare nämnda myten.
Morgan +4:s återupprättelser
Morgan +4 tillverkades i nästan två decennier, fram till 1969, då den ersattes av en Plus 8. Men på 80-talet märkte tillverkaren att det fanns ett tomrum i sitt sortiment och beslutade att återuppliva den berömda +4-modellen. Den nyfödda bilen var visuellt identisk med den från 60-talet, med endast minimala designförändringar däremellan. De två bilarna skiljde sig dock åt på det mekaniska underlaget, där motorn var den mest anmärkningsvärda. Under de första åren använde den nya Morgan +4 en modern fyrcylindrig motor från Fiat med tillhörande växellåda. Senare ersattes den av den mycket populära Rover’s 2-litersmotorn.
Eftersom denna tillfälliga återupplivning visade sig vara framgångsrik, gjorde Morgan det igen 2005. För detta tillfälle utrustade de den med Fords motor, vars prestanda och tillförlitlighet har bevisats i många bilar världen över. Det är uppenbart att en småskalig tillverkare som Morgan aldrig skulle börja utveckla drivlinjekomponenter på egen hand, eftersom det skulle vara ekonomiskt ogenomförbart. En kropp med en träram är inte lika styv som en stålram och kommer att böja sig vid extrema belastningar. Detta ökar följaktligen körkomforten samtidigt som chassit och fjädringen kan vara fasta på marken.
Den helt nya Morgan Plus Four
Efter att ha tillverkat samma bil i nästan oförändrad form i nästan 70 år beslutade Morgan nyligen att det var dags för en ny design. Den nya modellen, som avslöjas 2020, har omdesignats och konstruerats om från grunden. Men trots att det var ett renodlat jobb förblev den här bilen, som nu kallas Plus Four, trogen fabrikens karaktäristiska stil. Morgan har i princip omformat den ursprungliga +4:an tillräckligt för att den ska se modern och elegant ut. På ett sätt gjorde de en hyllningsbil för att fira modellen som betydde så mycket för dem.
Men de allvarligare förändringarna skedde under den igenkännbara huden. Till att börja med fick trä och stål ge vika för aluminium, som är sammanfogat för att skapa ett monocoquechassi. Förutom lätthet säkerställer detta också vridstyvhet och därmed en bättre hantering. Användning av aluminium innebär också att det inte finns någon rost, vilket kommer att bevisa dess värde i framtiden.
Som väntat har även mekaniken fått en betydande uppdatering. Motorn är fortfarande en 4-cylindrig enhet, men den är turboladdad och tillverkad av BMW. Även som standard ger dessa motorer 260 hästkrafter och ett häpnadsväckande vridmoment på 400 pundfot. Och dessa motorer har en stor potential för trimning, som utan tvekan kommer att utnyttjas på eftermarknadssidan. Morgan Plus Four kan fås med BMW:s 6-växlade manuella växellåda eller, för första gången, med en 8-växlad automatlåda. Vissa kommer att ifrågasätta en roadster med en sådan växellåda, eftersom den tydligen tar bort körglädjen. Men i själva verket är detta en av världens bästa växellådor, eftersom den garanterar snabba växlingar och en nästan skottsäker tillförlitlighet.
Kort om Morgan +4
Morgan +4 var en cabriolet med valfritt tak i coupéstil som tillverkades av den berömda brittiska tillverkaren vid flera tillfällen. Den introducerades för första gången 1950 med en motor från Standard Vanguard och senare Triumph. Den här originalbilen tillverkades fram till 1969, men återupplivades bara två gånger i framtiden. Vid det första tillfället, mellan 1985 och 2000, kom den med fyrcylindriga motorer som lånats från Fiat och Rover. Senare, 2005, dök +4 upp igen, nu med Fords drivlina. Slutligen introducerade Morgan 2020 en helt ny, omdesignad Plus Four med aluminiumkonstruktion och BMW-mekanik.