Maserati 5000 GT på auktion

Maserati 5000 GT på auktion

De flesta biltillverkare ser tydligt hur deras nuvarande och framtida modellprogram ska se ut. Och många av dem, eller åtminstone de framgångsrika, är bra på att hålla fast vid sina idéer. Men i ständigt föränderliga marknadssituationer har biltillverkarna ibland inte rätt bil för tillfället. Och när detta sker introduceras snabbt en ny modell för att fylla luckan.

Ett exempel är när BMW tog fram en prisvärd och säljande Isseta, vilket hjälpte företaget att övervinna sina ekonomiska svårigheter. Eller Camaro, Chevys hastigt utvecklade men framgångsrika svar på Mustang. Men i sällsynta fall räcker det med en enda potentiell köpare med tillräckligt stora pengar för att en ny modell ska utvecklas. En sådan situation inträffade i slutet av 50-talet när Maserati lanserade sin 5000 GT.

Historien bakom Maserati 5000 GT

Tack vare sin storlek och produktionsvolym kan de stora biltillverkarna sätta branschstandarder eller åtminstone följa andras standarder. Därför har de vanligtvis ett överflöd av snabbsäljande modeller som är anpassade till tiden och som säljer bra. Småskaliga tillverkare har dock inte den lyxen och måste ofta leta efter specifika bilnischer som de stora aktörerna inte har utforskat. Och för att göra det måste ledningen vara kreativ, uppfinningsrik och, viktigast av allt, tänka utanför boxen. Och om man gör rätt kan detta laterala tänkande ge upphov till spektakulära bilar, och det gör det ibland också.

En historia som tydligt illustrerar detta ägde rum i slutet av 50-talet. Vid den här tiden hade Maserati svårt att sälja sina bilar. I ett försök att vända denna desperata situation gjorde ägarens son Omar Orsi broschyrer som visade upp deras flaggskeppsbilar – en 3500 grand tourer och en 450S. Dessa skickades sedan till ett urval av rika personer i hopp om att få deras uppmärksamhet. Denna direkta och djärva strategi gav till slut utdelning och lockade flera välrenommerade bilentusiaster.

En av dem var Mohammad Reza Pahlavi, mer känd som Irans shah, som så småningom kom till Italien för att provköra Maseratis bilar. Han var imponerad av 3500:ans körning och hantering, men gillade också prestandan hos 450S-racern. I slutet av dagen kom shahen på en idé – varför inte kombinera dessa två bilar till en skräddarsydd modell som var exklusivt utformad för honom själv. Att förverkliga detta skulle dock inte vara lätt och inte heller billigt. Men som tur var för Maserati erbjöd Irans regent att täcka alla kostnader som var nödvändiga för att utveckla och bygga drömbilen. Slutresultatet blev en av de mest prestigefyllda och exklusiva modellerna från den italienska tillverkaren – 5000 GT.

Hur ser Maserati 5000 GT ut?

Den nya Maserati 5000 GT baserades som väntat på 3500-modellen, med vilken den delade den grundläggande layouten och mycket av strukturen. Detta innebar att de två bilarna skulle ha många likheter, bland annat i form, längd och sittplatser. Ändå fanns det många skillnader mellan dem, särskilt på utsidan. Delvis gjordes detta av nödvändighet på grund av det extra utrymme som behövdes för den större motorn och den tillhörande hårdvaran. Men ännu viktigare är att det fanns en rad unika designdetaljer som syftade till att visuellt skilja 5000 GT från sin mindre kusin.

5000 GT är en exklusiv bil, vilket innebär att den tillverkas i ett begränsat antal exemplar. Märkligt nog byggdes karosserierna till dessa bilar av olika tillverkare. Detta arbete utfördes faktiskt av de åtta mest prestigefyllda och kända italienska karossbyggarna vid den tiden. Och var och en av dem hade lagt till olika unika detaljer till de bilar de byggt, vilket gav dem en unik, skräddarsydd känsla. De flesta 5000 GT, totalt 22 stycken, tillverkades av Carrozzeria Allemano, som också tillverkade den första bilen för shahen av Iran. Andra karosstillverkare som gjorde sina försök var Carrozzeria Monterosa, Ghia och Pietro Frua, som var och en bara tillverkade två eller tre bilar. Kända namn som Pininfarina och Bertone gjorde också försök med enstaka modeller.

Maserati 5000 GT:s Superleggera-konstruktion

En sådan mångfald av designformer på en bil med begränsad produktion var möjlig tack vare det unika sättet att tillverka karossen. Istället för att stämplas i form av plåt hade karosseripanelerna en konstruktion av tunna rör. Detta fungerade som ett skelett som sedan täcktes av ett material som kallades Duralumin. De ingenjörer som först kom på den här idén hämtade faktiskt sin inspiration från flygvärlden.

Den här tekniken, som kallas Superleggera, vilket är italienska för Superlight, var populär bland sportbilstillverkarna på 60-talet. Den erbjöd flera viktiga fördelar jämfört med en traditionell karosseri på ramkonfiguration, som var standard på den tiden. Eftersom den till största delen var handgjord var den idealisk för tillämpningar i lågvolymproduktion. Dessutom var det lätt att modifiera karosseripaneler som tillverkades på detta sätt, vilket gjorde det möjligt att snabbt ändra designen. Men viktigast av allt var att den här tekniken för att bygga vagnar garanterade lätthet, vilket var viktigt för en sportbil. Det är därför ingen överraskning att många kända modeller, inklusive Ferraris, Lamborghinis och Astons, hade en mycket likartad konstruktion.

Men trots alla fördelar var Superleggera-karossen inte tillräckligt stark för att stödja drivlinans komponenter eller fjädringen. Detta innebar att det behövdes ett separat chassi för detta ändamål. Eftersom den är tillverkad av lättviktsrör var den här konstruktionen ändå betydligt lättare än konventionella ramar.

Vad finns under huden på Maserati 5000 GT?

Till skillnad från 3500:an som den var baserad på hade Maserati 5000 GT en stor V8 under huven. På Shahs begäran togs motorn direkt från 450S-racebilen. Ändå gjordes vissa ändringar för att göra den mer lämplig för en Grand Tourer. Detta innebar bland annat större kolvar, 45 DCOE Weber-förgasare och en tändning med dubbla tändstift. Med allt detta producerade motorn hela 325 hästkrafter, vilket räckte för en topphastighet på 160 miles i timmen. Några år senare ersattes de gammaldags förgasarna med mekanisk insprutning och växellådan uppgraderades till en 5-växlad manuell växellåda. Detta ökade inte bara topphastigheten något, utan förbättrade också körbarheten i vardagliga förhållanden.

Förutom att vara snabb måste Maserati 5000 GT vara stabil i höga hastigheter och bromsa kraftigt när det behövs. Detta uppnåddes genom att uppgradera den oberoende upphängningen med levande axlar, en inställning som fördes över från 3500-modellen. Dessutom utrustades bilen med större bromsar, och senare versioner hade skivor runt om. Slutligen har bilens ryggrad, chassit, också stärkts. Detta förhindrade oönskad kroppsflexion, som kunde ha uppstått på grund av all extra kraft och stress.

Att köpa en Maserati 5000 GT – då och hur?

Eftersom Maserati 5000 GT var en mycket exklusiv, specialtillverkad bil, såldes den i ett begränsat antal exemplar.

Totalt tillverkades 34 Grand Tourers under den sjuåriga produktionstiden. Detta gör den till en av de mest sällsynta modellerna. Och när den var ny hade den här bilen kostat dubbelt så mycket som sin 3500-kusin, som inte heller var billig. Förutom sällsyntheten och det höga priset byggdes eller ägdes de flesta 5000 GT:erna någon gång av kända personer och kändisar. Förutom Irans shah finns bland andra den italienska industrimannen Gianni Agnelli och den amerikanska skådespelaren Stewart Granger, för att nämna några.

Som ett resultat av alla dessa faktorer är det sällsynt att någon av Maserati 5000 GT-exemplaren är till salu. Och även när de dyker upp på en auktion är priserna, som väntat, mycket höga. Numera skulle Maserati 5000 GT säljas för 500 000 till nästan en miljon dollar.

Slut på berättelsen om Maserati 5000 GT

Maserati 5000 GT är en 2-dörrars coupé med 2+2 sittplatser som byggdes mellan 1959 och 1966. Denna utsökta Grand Tourer, som bygger på en mindre 3500 GT-modell, tillverkades ursprungligen på begäran av shahen av Iran. Bland de unika egenskaper som erbjöds med denna bil fanns bland annat en kraftfull V8-motor och en mycket lyxig interiör. Maserati 5000 GT blev snabbt populär bland kända personer och kändisar. Ändå byggdes bara 34 av dessa skräddarsydda bilar, vilket gör dem till en sällsynt syn idag.

Nyhetsbrev