Alpine A110 på auktion

Alpine A110 på auktion

Att klä vanliga plattformar i förföriska kupékarosser är ett välkänt knep inom bilindustrin. Den har funnits sedan bilindustrin började. Volkswagen gjorde det med Scirocco, som i princip var en Golf, och Ford gjorde det med den ursprungliga Mustang, som i princip var en Falcon. BMW gjorde stora framsteg med Z3, som inte var något annat än en vanlig E36 3-serie Compact under en sexig roadsterkaross. Listan över coola bilar med blygsam bakgrund är mycket lång, och även i dag lyckas bilföretagen med samma trick. Det händer dock sällan att en bil blir så mycket mer och helt och hållet förvandlar sin standardmekanik till en sportbil i världsklass som började som en liten, ekonomisk sedan utan några prestationsambitioner. Det är just detta som är kärnan i den legendariska Alpine A110, dess unika position i bilhistorien och dess fantastiska motorsportsresultat. Här är dess historia.

Alpine-märket är ett verk av den franske entreprenören Jean Redele, som var en framgångsrik Renault-återförsäljare. I mitten av 50-talet bestämde han sig för att börja trimma de tillgängliga Renault-bilarna och gick snart över till sina egna skapelser i ett innovativt nytt material – glasfiber. Konceptet var enkelt: använd den befintliga plattformen och drivlinan från en blygsam Renault 4CV Dauphine, täck den med en mycket lätt kaross, förbättra prestandan och börja tävla. De första bilarna som Redele tillverkade var ganska framgångsrika, och det var så företaget fick sitt namn efter den första stora vinsten i Coupe des Alpes 1954. Men trots den tydliga inspirationen kommer Redeles företag alltid att vara föremål för förväxlingar eftersom Sunbeam i England samtidigt släppte en modell som hette Alpine. I Tyskland antog den berömda BMW-tunern namnet Alpina.

Framgångarna med modellerna Alpine 106 och 108 som tillverkades i slutet av 50-talet och början av 60-talet inspirerade Redele att investera mer i utvecklingen av nästa bil. I juni 1962 introducerade Renault en helt ny modell som hette R8. Trots sin storlek var den lilla R8 full av innovativa funktioner som skivbromsar överallt (först i klassen), ett unikt kylsystem och förbättrad oberoende bakre fjädring.. Basmotorn var en liten fyrcylindrig motor på 956 ccm som gav 44 hk, men för en bil med en vikt på bara 726 kg var det mer än tillräckligt. Redele insåg att detta var den perfekta plattformen för att göra en sportbil och kontaktade genast den begåvade italienska frilansaren Giovanni Michelotti. Han skapade en klassisk och igenkännbar form som blev Alpine A110.

Den nya modellen debuterade 1963 med R8-mekaniken, ett chassi av stål och en något förbättrad motor på 52 hk, men med bättre prestanda och högre topphastighet tack vare en lättare kaross och bättre aerodynamik. I vår tid av överviktiga bilar är det otroligt att veta att Alpine A110 från 1963 bara vägde 706 kilo. Mycket snart såg Adele att A110-konstruktionen hade potential att ta emot större motorer med mer effekt och började installera en 1,1-liters Gordini-motor med “hela” 95 hk. Med nästan dubbla kraften jämfört med R8-motorn i standardutförande kunde Alpine A110 1100 accelerera till 60 mph på cirka 8 sekunder, vilket ansågs vara betydande för den tidens standard. Liten vikt, oberoende bakhjulsupphängning och direktstyrning visade sig vara de viktigaste försäljningsargumenten, och Redele fick ökad efterfrågan.

Intressant nog lyckades han sälja en licens för A110, och denna modell tillverkades i Spanien, Brasilien (som Interlagos A110) och Bulgarien. Bulgarrenault, som den kallades, var särskilt intressant eftersom Bulgarien var ett kommunistiskt land bakom järnridån och Alpine A110 var en sportbil från den västerländska kapitalistiska världen. Endast cirka 100 bilar tillverkades där i slutet av 60-talet.

Alpine A110 1100 tillverkades fram till 1968, men i slutet av 1966 erbjöd Adele en kraftfullare 1,3-liters modell som gav mer kraft och prestanda. Den såldes i två versioner, från G-modellen med 104 hk och 1,3-liters Super-modellen med 120 hk. Den modellen tillförde Alpine-bilen en viss prestanda och kunde accelerera från 0 till 60 mph på under 7 sekunder, vilket ansågs vara mycket sent 60-tal. Med en sådan eldkraft under en lättviktskropp fick Alpines snart rykte om sig att vara bilar som kunde slå långt över sin vikt och överträffa många andra bakmotorsportbilar som Porsche 911.

Det bästa skulle dock komma. Uppmuntrad av A110:s kapacitet och med finansiellt stöd från Renault bestämde sig Adele för att börja tävla i motorsport på högsta nivå. Kompakta mått, smidighet, utmärkt hantering och snabb acceleration gjorde att A110 var ett naturligt val för rallymästerskap och evenemang över hela Europa. De första betydande vinsterna kom 1971 när Alpine vann det prestigefyllda rallyt Monte Carlo framför Porsche, Ford och Abarth. Samma år beslöt Renault att köpa Alpine-märket från Redele och omvandlade det till fabrikens tävlingsavdelning och lanserade en ännu kraftfullare version.

Alpine A110 1600 S hade premiär 1970 och hade en helt ny fyrcylindrig motor från Renault 16. För att användas i Alpine har motorn trimmats noggrant för att ge betydligt mer effekt än originalmotorn – 138 hk, för att vara exakt. Med sådan kraft var A110 riktigt snabb och i tävlingsform, med en ännu lättare kaross och en trimmad fjädring, var den kapabel nog att vinna ännu fler segrar. WRC, som vi känner det idag, inrättades för säsongen 1973. Det dominerades av Alpine-teamet som vann sex tävlingar och blev den första WRC-mästaren, och dominerade även 1973 års Monte Carlo-rally.

Även om A110:s design började bli lite föråldrad i mitten av 70-talet beslutade Renault att behålla bilen i produktion fram till 1977. De väggående modellerna erbjöds flera varianter av 1,6-litersmotorer, inklusive en 140 hk-version med bränsleinsprutning. Som jämförelse fick tävlingsmodellerna till och med 1,8-liters enheter med upp till 200 hk, vilket gjorde A110 skrämmande snabb. Även om bilar som Lancia Stratos minskade A110:s dominans på rallybanorna, med förbättrad effekt, förblev den konkurrenskraftig fram till 1979 och regeländringar.

Under sin 14-åriga produktionscykel tillverkades Alpine A110 i cirka 8000 exemplar. Denna siffra är dock ofta omtvistad, där vissa källor hävdar att den faktiska produktionen var 7500 och andra att det tillverkades över 9000 Alpine A110. Under Adeles tid som ägare överlappade modellerna ofta varandra, vilket bidrog till förvirringen eftersom ingen hade exakta produktionssiffror för licensbyggda modeller i Spanien, Brasilien och Bulgarien. Men det bidrar bara till mystiken och önskvärdheten hos denna fulländade sportbil som gjorde så mycket med så lite och lyckades nå den framgång som dess skapare aldrig hade drömt om.

Nyhetsbrev