Alfa Romeo Spider árverésre eladó

Az általunk ismert autók már több mint egy évszázada léteznek. Ezalatt az idő alatt látszólag végtelen sok minden jelent meg a piacon, különböző sikerességgel és hatással. Sok autó a legjobb esetben is csak közepes volt, míg mások egyszerűen csak unalmasak vagy rosszul tervezettek és gyártottak. De időről időre néhány autógyártó bemutatott egy olyan modellt, amely elsöpörte a konkurenciát, és kiemelkedett a tömegből. Ez lehet egy forradalmi technológiai újítás, például üzemanyag-befecskendezés vagy blokkolásgátló. Vagy egy teljesen új autóipari koncepciót, mint amikor a Renault előállt az Espace-szal, a legelső kisbusszal. Bizonyos esetekben azonban elég, ha az autó lenyűgözően néz ki. És ezt tette az Alfa Romeo a Spider nevű legendás roadsterrel.

Alfa Romeo Spider – a háttér

A 60-as években egy roadster volt a legizgalmasabb autó, amit egy átlagos munkásosztálybeli Joe vehetett. Ezeknek a fürge kétüléseseknek számos előnye volt, ami végül olyan kívánatossá tette őket. Furcsa módon ezeknek az autóknak a teljesítménye, ami a végsebességet és a nulláról hatvanra elért időt illeti, nem volt annyira látványos, de volt bennük valami más is. Először is, a roadster elegáns karosszéria vonalai és a hiánya lenyűgözővé teszi a megjelenését. Ezután a mechanikát általában hétköznapibb, hétköznapi modellekből kölcsönzik. Ez leegyszerűsíti a karbantartást és csökkenti az előállítási költségeket, így ezek az autók megfizethetővé válnak. És ami a legfontosabb: könnyűszerkezetes építésüknek és sportos felfüggesztésüknek köszönhetően a legtöbb roadster izgalmas volt a kanyargós utakon.

A roadster fogalmát lényegében a britek találták fel és tökéletesítették, akik uralták ezt az autóipari szegmenst. De nyilvánvaló, hogy más autógyártók is megpróbálnának egy szeletet kihasítani ebből a tortából, az Alfa Romeo az egyik ilyen gyártó. Az olasz gyártónak akkoriban már több roadster is volt a kínálatában. De bármennyire is sikeresek, ezek az autók 4 ajtós családi autókon alapultak, amelyeknek bizonyos korlátokat szabtak a konstrukciójukban. Ezért, hogy felvegyék a versenyt a legjobbakkal, az Alfa Romeo vezetői úgy döntöttek, hogy egy új modellt építenek az alapoktól kezdve. De a projekt fontosságára való tekintettel ezt a munkát nem lehetett kapkodva és egyik napról a másikra elvégezni. A sikerhez pedig az új autónak túl kellett szárnyalnia a jól bevált brit riválisokat. Erre az Alfa több ász is volt a tarsolyában. Először is, ott vannak a motorok, amelyek gyorsan pörögtek és fantasztikusan szóltak közben. Mint ilyenek, ideálisak voltak a mellékutakon való száguldozáshoz. A többi mechanika sem volt rossz, hiszen az Alfa mérnökei már tudták, hogyan kell jól kezelhető autót építeni. Egy olasz autó esetében várhatóan a legjobb része a külseje lesz. És ezt a feladatot a játék talán legnevesebb szereplője – a Pininfarina – kapta.

Az eredeti Alfa Romeo Spider

Több évnyi hosszas fejlesztés után a teljesen új roadstert végül az 1966-os Genfi Autószalonon mutatták be. És lényegében az Alfa Romeo mindent jól csinált vele. A karburátoros 4 hengeres motorral, amely szerette, ha felpörgetik, és a gyors 5 sebességes sebességváltóval a Spider gyors autó volt a kategóriájában. Ráadásul a kanyarokban a kezelhetősége is kiváló volt, köszönhetően a szépen kiegyensúlyozott felfüggesztésnek és a kiváló tárcsáknak. De ami a legfontosabb, amellett, hogy az Alfa Romeo Spider vezetése izgalmas volt, a látványa is tetszetős volt. A karcsú és elegáns karosszériaelemekkel minden szögből lenyűgöző volt. Egyszerűen fogalmazva, ez az autó, amelybe Pininfarina és tervezőcsapata rengeteg energiát fektetett, úgy nézett ki, mintha egy galériából jött volna. És nem ez volt az egyetlen művészi szenzáció, hiszen ez a kétkamrás motor úgy szólt, mintha egy operaházban készítették volna. Csodálatos kipufogóhangja volt, amikor a végsőkig hajtották, ami a roadsterek lényege volt.

Hogy olyan nevet találjanak, amely megragadja ennek a mesterien ötvözött autónak a tiszta lényegét, az Alfa Romeo nyilvános versenyt hirdetett, amelyen bárki javaslatot tehet. A győztes pedig a sikerélményen kívül ezt az autót is megkapná jutalomként. Végül a Duetto névre esett a választás, ami olaszul duettet jelent. Zenei és tiszta, ez volt a tökéletes név egy olyan autónak, amely a vezetési élményt a legtisztább formában képviselte. Sajnos, az elnevezés szerzői jogvédelem alá került, és az Alfa a frissen tervezett roadsterét Spider névre keresztelte, akárcsak korábbi hasonló autóit. De ez végül is lényegtelen volt, mert ez a roadster annyira jól nézett ki, hogy bárhogy is hívták volna, mindenki felfigyelt volna rá. És a kiváló eladási adatokkal éppen ez történt. Még a megbízhatóság hiánya sem ártott a népszerűségének, amitől a korai Spiderek szenvedtek. Ezt legjobban a hollywoodi kasszasiker, a Diploma című film mutatta be, amely az autó furcsaságát ünnepelte abban a jelenetben, amikor egy hibás mérőműszer miatt Hoffman karaktere kifogy az üzemanyagból. De ez végül is csak elbűvölte a Spider-t, és ami még fontosabb, szélesítette a vonzerejét.

Következő Alfa Romeo Spider sorozat

Miután rájöttek, hogy a Spider milyen jó fogadtatásra talált a jövedelmező amerikai piacon, az Alfa Romeo úgy döntött, hogy az Atlanti-óceánnak erre az oldalára helyezi át a hangsúlyt. Ez azonban azt is jelentette, hogy az autót át kellett dolgozni, hogy jobban megfeleljen az amerikai vásárlók elvárásainak. Az 1970-ben bemutatott, újratervezett Series 2 Spider számos kozmetikai és műszaki frissítést tartalmazott. Ezek közül a hátsó rész formája volt a legfigyelemreméltóbb. Míg az eredeti Spider karcsú, lekerekített csomagtartóval rendelkezett, az új autó inkább dobozos formájú volt. Ez a Kamm-faroknak vagy K-faroknak nevezett konfiguráció számos előnnyel jár, többek között jobb aerodinamikával és nagyobb csomagtérrel. De az előnyök ellenére sokan úgy tekintettek erre, mint egy tervezési hátrányra, ami miatt a Spider elvesztette vonzerejét. Sőt, az évek során kompromisszumokat kellett kötni, hogy megfeleljen a szigorú amerikai közúti előírásoknak. Például a krómozott acél lökhárítókat csúnya fekete, gumiszerű lökhárítókra cserélték. Vagy a fényszórókra és azok helyzetére vonatkozó előírásoknak való megfelelés érdekében az autó felfüggesztését kissé megemelték. Ezáltal a kerékjárati ívek alatt észrevehető rés keletkezett, és ezt a problémát nagyobb méretű gumiabroncsok felszerelésével oldották meg. De a híres olasz gyártó szerencséjére az újratervezett autó és annak minden későbbi változata továbbra is kedvelt maradt az autórajongók körében.

A tervezéshez hasonlóan a mechanikán is változtattak, hogy biztosítsák, hogy megfeleljen a feladatnak. Pontosabban, többféle lökettérfogatú motor állt rendelkezésre, és az amerikai piacon értékesített összes autó üzemanyag-befecskendezéssel rendelkezett, ami hatékonyabbá és megbízhatóbbá tette őket. A korábbi autókban használt karburátoros motorokhoz képest azonban ezek kevésbé voltak érzékenyek, és kevésbé agresszív kipufogóhangjuk volt. Mégis, mindez nem volt olyan dolog, ami elriasztotta volna a jövőbeli vásárlókat, és az eladások tovább emelkedtek. Végül két további átdolgozásra került sor, amelyekből a 3-as és a 4-es sorozatú autók születtek. Az utolsó Alfa Romeo Spider 1993-ban hagyta el a gyártósort, és helyébe egy elsőkerék-hajtású roadster lépett, amely ugyanazt a nevet használta.

Alfa Romeo Spider vásárlása ma

A három évtizedes gyártás során körülbelül negyedmillió darab készült ebből a fürge és elegáns sportkocsiból. És azok, amelyek nem estek áldozatul az olasz autó legnagyobb ellenségének, a korróziónak, még mindig megvannak. Nem meglepő módon az 1-es sorozatú autók a legkeresettebbek, ami kihat az eladási árakra. Jelenleg egy eredeti Alfa Romeo Spider ára 30 000 és 140 000 dollár között mozog.

Az Alfa Romeo Spider rövid összefoglalója

Az Alfa Romeo Spider egy 1966 és 1993 között gyártott olasz roadster, amely az egyik leghosszabb ideig gyártott autó a maga nemében. Ez idő alatt az autót négy különböző sorozatban gyártották, 1-4-es számozással. Bár az 1-es sorozatú Spider jelentősen különbözik a későbbiektől, az alapszerkezetük ugyanaz. Ez magában foglalja a fordulatszám-élénkítő 4 hengeres motorokat, a gyors kézi sebességváltókat és az agilis felfüggesztést. Mivel megtestesített mindent, aminek egy roadsternek lennie kell, az Alfa Romeo Spider mindig is kedvelt volt azok körében, akik élvezték a vezetés izgalmát. És ez egy gyönyörű autó, ami csak növeli a vonzerejét.

Hírlevél

Csatlakozzon közösségünkhöz, értesüljön az új árverésekről és kapjon kedvezményes kódot, amellyel ingyenesen feltöltheti járművét európai árverési piacterünkre.