MG A k prodeji v aukci

MG A k prodeji v aukci

Roadstery vždy přitahovaly pozornost výkonných nadšenců kombinací dynamického designu, živých motorů a jízdy pod širým nebem. Britský automobilový průmysl v tomto žánru téměř sám dominoval a z Velké Británie pochází řada nezapomenutelných strojů. Pokud jste v polovině 20. století chtěli sportovní dvoumístný vůz a vaše bankovní konto nedosahovalo cen italských exotických vozů, je pravděpodobné, že MG A byl na prvním místě vašeho seznamu. Model A je sice trochu zastíněn nástupcem MG B, ale přesto se jedná o nesmírně vlivný stroj a první moderní roadster s neuvěřitelným vlivem na historii tohoto segmentu a motorismu.

Přestože malý kabriolet se sportovními ambicemi byl automobilovou formou známou od samého počátku automobilového průmyslu, britští výrobci jej zdokonalili až těsně před druhou světovou válkou. MG byla jednou z nejznámějších značek a společností, která měla dva velké otevřené hity. Prvním byl MG TC, představený v roce 1936, a druhým MG TD, představený v roce 1950, se stejným designovým jazykem, konstrukcí a rozměry. Historici automobilů tvrdí, že MG by pravděpodobně nepřežil válku, nebýt amerických vojáků, kteří objevili koncept cenově dostupného sportovního vozu a dovezli domů tisíce těchto malých, ale živých roadsterů. Zákazníkům na druhé straně oceánu se najednou naskytla atraktivní alternativa k velkým a objemným sedanům v podobě malého britského roadsteru, který byl zábavný na řízení, nenáročný na plyn a levný na pořízení. Popularita a příliv dolarů udržely MG ziskový i v těžkých poválečných letech. Na začátku 50. let si však MG uvědomilo, že potřebuje nový a svěží model a že zábavný, ale vizuálně zastaralý MG TD nemůže držet krok s dobou. Začalo se tedy pracovat na moderním nástupci.

Konstruktéři MG věděli, že by nestačilo převrtat starý podvozek na nový design a že zákazníci chtějí zcela nový stroj. V té době byl však rozpočet na výzkum a vývoj dosti omezený, a tak společnost použila upravený podvozek a motor ze sedanu MG Magnette, který se ukázal být poměrně dobrým základem pro sportovní vůz. Zpočátku měl nový vůz čtyřválcový motor o objemu 1,5 litru, který byl poháněn dvěma karburátory a dosahoval výkonu 72 koní. Posledním dílem skládačky byl design a MG při představení nového modelu vzbudil rozruch, protože design byl na poměry roku 1955 velmi vyspělý, elegantní a moderní. V návaznosti na abecední tradici byl nový vůz pojmenován MG A, přičemž písmeno “A” symbolizuje nový začátek a novou éru společnosti.

MG A debutoval v roce 1955 se základní cenou něco málo přes 2100 dolarů, takže byl na americkém trhu velmi konkurenceschopný, což je pro britské značky vždy nesmírně důležité. MG A se vyznačoval solidním výkonem a maximální rychlostí těsně pod 100 km/h a byl nadšeně přijat sportovními vozy i amatérskými závodníky. Motor o objemu 1,5 litru se může zdát miniaturní, ale díky své malé celkové hmotnosti pouhých 900 kg si vedl dobře. První vozy MG As byly roadstery, ale aby se rozšířila jejich atraktivita, nabízel MG na přání pevnou střechu a zcela uzavřené kupé.

Přestože standardní MG A vyhovoval, existovala skupina inženýrů MG, kteří se domnívali, že vůz má mnohem větší potenciál. Naštěstí tito lidé dostali šanci a velmi brzy MG představilo verzi “Twin Cam” modelu A. MG A Twin Cam, představený v roce 1958, byl obrovským skokem vpřed a skutečným sportovním vozem s několika revolučními prvky. Předevšímdvouvačková hlava motoru, která zcela změnila charakter vozu a dala mu výkon 108 koní. Za druhé, Twin Cam měl kotoučové brzdy spolu se závodními drátěnými koly zdůrazňujícími výkonový potenciál. S vylepšeným motorem s vysokou kompresí dokázal Twin Cam sprintovat na stovku za něco málo přes 9 sekund a dosáhnout rychlosti 115 km/h, což byly na konec 50. let působivé výsledky. Bohužel i takto vyspělá vozidla měla své problémy, především s motorem, který byl náchylný k přehřívání. Proto byla výroba v roce 1960 zastavena po vyrobení něco málo přes 2000 exemplářů.

Prodej standardního modelu MG A však zůstal silný a koncem roku 1959 byl vylepšen o nový motor a prvky výbavy. Motor o objemu 1,6 litru nahradil agregát o výkonu 81 koní, který pomohl trochu zvýšit výkon. Inspirován modelem Twin Cam dostal MG A 1600 kotoučové brzdy na přední nápravě, zatímco zadní bubny zůstaly zachovány. Zajímavé je, že již po roce MG představil model Mark II, který byl poslední iterací MG A. Měl mírně zvětšený motor (1 622 cm3), výkon 90 koní a několik změn exteriéru, například jiná zadní světla. Tyto pozdní modely byly propracovanější a výrazně rychlejší než první vozy. Konec přišel koncem roku 1962, kdy byla výroba modelu MG A zastavena po prodeji téměř 100 000 vozů ve všech verzích a specifikacích. Většina vyrobených vozů byly roadstery a většina z nich byla exportována, především do Ameriky.

MG A díky svým (na svou dobu) obrovským prodejním číslům, skvělému vzhledu a jízdní dynamice pomohl prosadit třídu roadsterů a poskytl společnosti MG tolik potřebnou finanční jistotu. Udělal však ještě něco navíc, a to téměř sám pomohl vytvořit amatérskou závodní scénu, zejména v Americe. MG věděla, že tento model má soutěžní potenciál, a financovala několik významných pokusů, z nichž nejvýznamnější byl závod Le Mans 1955. Když se však vozy dostaly k zákazníkům, mnoho lidí se rozhodlo je používat v amatérských sériích a upravovat je, čímž z nich vytvořili vozidla, která dokázala výrazně překonat svou váhu. Proto má MG A v automobilovém průmyslu zvláštní místo a je jedním z nejvýznamnějších a nejvlivnějších britských automobilů vůbec.

Připojte se k naší komunitě, buďte informováni o nových aukcích a získejte slevový kód pro bezplatné nahrání vašeho vozidla na naše evropské aukční tržiště.