Fisker Karma voor veilingverkoop

Het begin van de 21e eeuw zal worden herinnerd als een tijd van verandering voor de automobielindustrie. Nog nooit is er zoveel gebeurd en is de wereldindustrie in zo’n korte tijd veranderd. We begonnen deze eeuw met verbrandingsmotoren en sedans, om twee decennia later over te schakelen op hybriden, SUV’s en volledig elektrische modellen. Zoals altijd was de vooruitgang het resultaat van een paar moedige en innovatieve mensen die besloten de bestaande technologie en het bedrijfsmodel te verbeteren. Tesla is het eerste voorbeeld. Een soortgelijke onderneming, met een aantoonbaar beter idee en een veel cooler product, had echter altijd een ander succes. Die auto is de Fisker Karma, een geesteskind van een van de beste auto-ontwerpers, Henrik Fisker, en een prachtige machine die beter verdiende.

Na goed gepubliceerde banen bij BMW, Aston Martin en Ford was Henrik Fisker een rockster in autodesign. Bekend om zijn vloeiende lijnen en mooie vormen, realiseerde hij zich begin jaren 2000 dat de industrie op het punt stond te veranderen. In 2007 richtte hij Fisker Automotive op, een gloednieuw bedrijf dat zich toelegt op het bouwen van milieuvriendelijke en technologisch geavanceerde auto’s. Samen met het vinden van investeerders voor een nieuwe onderneming begon Fisker zijn oorspronkelijke idee van een door en door moderne sportsedan met een ongeëvenaarde wegligging en technologie te perfectioneren. Wijselijk besloot Henrik om iets anders na te streven dan een geheel nieuw platform, motor en systeem, omdat de ontwikkeling daarvan veel zou kosten en jaren zou duren. Via zijn contacten in de industrie verzekerde hij zich van het E-Flex Platform van GM, dat de basis vormt voor de Chevrolet Volt, als basis voor zijn nieuwe auto.

Na enkele jaren van ontwikkeling, het verkrijgen van leningen van het Amerikaanse ministerie van Energie en andere investeerders, was Fisker Automotive klaar om zijn eerste auto’s te introduceren. De volledig nieuwe en technologisch geavanceerde auto met de naam Fisker Karma werd zeer enthousiast ontvangen door de autopers en het koperspubliek. Het opvallende ontwerp, met zijn lage silhouet, gespierde houding en unieke vormen, was de eerste aanwijzing dat dit iets heel bijzonders is. De Karma zag eruit als een showauto, maar was in feite een volledig productieklaar model.

Onder de verleidelijke carrosserie ligt een groot aantal innovatieve technologieën. De hoofdmotor was een 2,0-liter turbomotor van GM met 260 pk, gekoppeld aan twee elektromotoren op de achteras. Een accupakket van 20,1 kWh voedt de elektromotoren met elk 120 kW (403 pk). Interessant is dat de zware accu’s in het midden van de auto zijn geplaatst, waardoor de Karma ondanks zijn gewicht van 2,4 ton een laag zwaartepunt en een buitengewoon goede wegligging heeft. Het principe van werken was ook vrij uniek. De auto had een bereik van ongeveer 50 mijl met alleen elektrische energie. Als de accu’s echter leeg zijn, activeert de bestuurder de benzinemotor, die de generator voedt die de elektromotoren voedt. De Karma was dus een benzine-elektrische hybride, maar met een grote nadruk op het elektrische gedeelte. Maar dat was nog niet alles, en Karma had standaard een dak met zonnepanelen die hielpen de accu’s op te laden, ook al was de capaciteit relatief klein. Een van de belangrijkste ontwerprichtlijnen was Karma milieuvriendelijk te maken. In het interieur zijn de houten panelen van gerecycled hout, de stoelen zijn van natuurlijke vezels en stof, en de ontwerpers hebben geprobeerd zoveel mogelijk gerecyclede materialen te gebruiken. Karma was behoorlijk overtuigend qua prestaties, met 0 tot 60 mph tijden in minder dan 6 seconden en een topsnelheid van 150 mph.

Het productieklare prototype werd eind 2010 getoond en de volledige productie zou in 2011 van start gaan. Fisker sloot een productieovereenkomst met Valmet Automotive, wat betekent dat alle auto’s in Finland worden gemaakt en vervolgens naar verschillende markten worden geëxporteerd. Nog voor 2010 begon Fisker met het aannemen van orders, en tegen de tijd dat de productie op het punt stond te beginnen, had het bedrijf meer dan 1300 orders in de wacht staan. Zoals bij elk geavanceerd product werd de start van de productie geplaagd door moeilijkheden, en medio 2011 werd het volledige niveau bereikt.

Maar daar begonnen de problemen. Ten eerste had het bedrijf financiële problemen. Fisker kreeg financiering van de overheid en van investeerders, waaronder de beroemde Hollywood-acteur Leonardo DiCaprio. De Amerikaanse regering kwam niet met het hele bedrag over de brug, waardoor Fisker met een liquiditeitsprobleem bleef zitten. Hoewel meer dan 1.300 mensen aanbetalingen deden voor een Karma van 100.000 dollar, begonnen de problemen zich op te stapelen. Na de eerste leveringen ondervond het bedrijf batterijproblemen en werden er terugroepacties gehouden, zelfs problemen met batterijbranden. De zending uit Finland werd steeds duurder, en zelfs een aantal auto’s werd vernietigd in een orkaan die in de haven stond te wachten. Maar het grootste probleem, dat het bedrijf de das omdeed, was het faillissement van A123 Systems, de enige leverancier van batterijen, in november 2012. Toen dat gebeurde, had Fisker geen andere keuze dan de productie stil te leggen omdat het bedrijf niet snel een andere leverancier kon vinden. In slechts twee korte productiejaren maakte Fisker iets meer dan 2.400 Karmas, die voornamelijk op de Amerikaanse markt werden verkocht.

Maar hoewel Henrik Fisker gedwongen werd het bedrijf dat zijn naam droeg op te geven, is het verhaal van Karma niet voorbij. In 2016 werd Karma Automotive opgericht, dat het recht op het ontwerp kocht en met enig succes een licht aangepast model verkocht. Chinese investeerders beseften hoe geweldig het ontwerp en het concept achter deze auto werkelijk zijn en besloten te investeren en hem te behouden als optie voor moderne, milieubewuste kopers. Dit laat zien hoe goed Henrik’s visie werkelijk was en dat deze unieke auto een nieuwe kans verdient. De Fisker Karma is niet alleen een baanbrekende poging tot visie op de auto-industrie, maar ook de eerste klassieke auto van het hybride tijdperk.