Ferrari Testarossa til auktionssalg

I en farverig verden af klassiske biler er der mange ikoniske maskiner. Men kun få kan overskride bilverdenens grænser og blive globalt genkendelige kulturobjekter, definerende symboler for deres tid og evige designlegender. Ferrari Testarossa er en af disse biler. Med sit slående udseende, sin kraftfulde V12-motor og sit herlige soundtrack er denne bil stadig en fantastisk bil næsten 40 år efter sin oprindelige udgivelse. Testarossa er en vigtig del af Ferraris historie og vil altid blive husket som en topbil. Men som en del af 80’ernes kulturelle landskab vil Testarossa for altid være en del af bildrømmene hos den generation, der voksede op i dette årti. I dag vil vi fortælle dig mere om denne legendariske model.
Selv om Testarossa blev introduceret i begyndelsen af 80’erne, begynder dens historie i virkeligheden i 1973 med lanceringen af Ferrari BB (Berlinetta Boxer). Det var den første Ferrari-model med en midtmonteret flad-12-motor, som gav en enestående håndtering, men havde flere mangler på grund af den stramme indpakning. Ferrari var dog fortsat af den opfattelse, at den brede flad-12-motor var det rigtige valg til deres næste GT-model, så udviklingen af Testarossa begyndte i slutningen af 70’erne. Hovedformålet var at lave en bil, der var mere komfortabel end Berlinetta Boxer, men også mere kraftfuld og hurtigere. Chassiset blev grundigt ombygget, og det samme gjaldt for affjedringen og motoren. Som med næsten alle Ferrari’s designs var det legendariske designhus Pininfarina ansvarlig for stylingen, og alt var klar til debut.

Den dag i 1984, på Paris Motor Show, blev publikum forbløffet af den nye Ferrari-model. Testarossa var udstillingens absolutte stjerne og var omtalen i bilverdenen. Med sit karakteristiske design, den lave silhuet, den brede bagende og de umiskendelige sideventiler blev den straks en klassiker med et udseende, der stadig virker friskt og spændende selv efter al den tid. Men selv om designet stjal showet, var mekanikken lige så imponerende. Bag føreren var der en flat-12-motor med en 4,9-liters motor med naturlig indsugning. Den havde fire knastaksler og 48 ventiler og blev smurt af et tørre sumpsystem.. Dry sump-systemet var en spændende detalje, der går tilbage til dengang Ferrari først introducerede de flade 12-motorer som racerenhed i Formel 1-biler. Motoren leverede 385 til 390 hk (afhængigt af markedet) med et drejningsmoment på 361 lb-ft, hvilket straks bragte Testarossa helt til tops på bilmarkedet i begyndelsen af 80’erne med en tid fra 0 til 60 mph på 5,8 sekunder og en topfart på 180 mph. Ferrari brugte allerede navnet “Testarossa” i slutningen af 50’erne for den smukke 250 Testarossa-racerbil; i dette tilfælde var det dog inspireret af røde cylinderhoveddæksler med Testa Rossa, der betyder “rødhåret”.

På grund af de meget positive reaktioner fra motorpressen og Ferrari-kunder blev virksomheden overvældet af ordrer, så ventelisterne blev to år lange på trods af den højeste pris på over 85.000 dollars i 1985. Testarossa satte standarden i sit begrænsede segment med fremragende ydeevne, upåklagelig håndtering og et fantastisk udseende. På trods af alt dette havde denne model dog sin del af fejl og mangler. På grund af den brede motor var emballagen stadig et problem, hvilket resulterede i en bredde på næsten 2 meter, hvilket gjorde det svært at manøvrere i daglig trafik. Den store venderadius hjalp heller ikke, og alle de tidlige modeller var ikke udstyret med servostyring. Styretøjet var dog let, og bilen reagerede hurtigt, når først den kom op i fart.

Den særlige teknik betød, at vedligeholdelsen var kompleks, og et almindeligt arbejde som f.eks. udskiftning af knastakselremmen var en prøvelse, der krævede en motor ud af motoren, hvilket gjorde det krævende og dyrt. Som et eksempel på Testarossas særheder var batteriet skjult i motorrummet, og for at komme til det skal man fjerne baghjulet for at komme til det. Men uanset alt dette elskede kunderne Testarossa, som var den foretrukne transportmiddel for mange af datidens berømtheder. Folk som Michael Jordan, O.J. Simpson, Rod Stewart og Mike Tyson ejede alle en Testarossa (eller et par stykker af dem). Når vi taler om Testarossas popularitet, er det vigtigt at nævne to kritiske øjeblikke. Den ene var optrædenen i et af 80’ernes helt centrale tv-shows – Miami Vice. Den hvide Testarossa fra 1986 blev brugt fra tredje sæson og blev hurtigt en af de mest genkendelige biler i tv-historien. Desuden var Testarossa den foretrukne bil i det populære videospil “Out Run”, som definerede arkade-kørsel i slutningen af 80’erne. For nylig blev denne Ferrari brugt i mange musikvideoer, herunder den legendariske Kavinsky’s Autodrive.

Selv om Testarossas popularitet og salg var stabilt, vidste Ferrari, at der stadig var plads til forbedringer, så i 1991 blev der lanceret en opdateret model kaldet 512 TR. Navnet blev afledt af slagvolumen (næsten 5,0 liter), antallet af cylindre (12) og TR som Testarossa. Bilen havde en ny front, større hjul, et forbedret interiør og en kraftigere motor. 512 TR leverede 420 hk og lidt mere drejningsmoment med et højere kompressionsforhold og reviderede cylinderhoveder. Men den ekstra effekt forbedrede accelerationen betydeligt med 4,8 sekunder fra 0 til 60 mph og gav bilen en topfart på 195 mph.

Men afslutningen af produktionen af 512 TR i 1994 betyder ikke, at Testarossas historie var slut. Senere samme år introducerede Ferrari den endelige version af sin Gran Turismo coupé med flad-12-motor kaldet F512 M, hvor “M” står for “Modificato”. Denne model havde en gennemgribende redesignet for- og bagende, fritliggende forlygter, runde baglygter og et unikt hjuldesign. Interiøret blev også forbedret, og det samme blev motoren. Flat-12-motoren beholdt samme slagvolumen, men kompressionen blev øget en smule til 10,4:1, hvilket resulterede i en effekt på 434 hk. Få hestekræfter mere betød, at tiden fra 0 til 60 mph blev yderligere reduceret til 4,7 sekunder, og topfarten var lidt højere på 196 mph.

Testarossa-serien sluttede dog i 1996, da den sidste F512 M blev leveret. Med en samlet produktion på næsten 10.000 eksemplarer (1984-1996) var den en af de bedst sælgende Ferrarier nogensinde. Den oprindelige model, der blev solgt fra 1984 til 1991, tegnede sig for den største del af salget (7.177 eksemplarer), mens den elegante 512 TR blev produceret i 2.261 eksemplarer, og de sidste 501 biler var F512 M-modeller. Det er interessant, at Ferrari officielt aldrig tilbød en cabrioletversion, og der blev kun lavet én Terstarossa drop-top, en sølvfarvet 1986-model, der blev bygget til Fiat-formand, den legendariske Gianni Agnelli. I dag er Testarossa en genkendelig superbil fra en fantastisk æra og en af de sikre investeringer i veteranbilsverdenen. Det er stadig en hurtig og kompetent bil, der overrasker føreren med sin kompetente håndtering og analoge ydeevne.

Nyhedsbrev

Bliv medlem af vores community, bliv informeret om nye auktioner, og få en rabatkode til at uploade din bil gratis på vores europæiske auktionsmarkedsplads.