Prodám Ford GT40

Původní Ford GT40 je bezpochyby jedním z nejúspěšnějších závodních vozů 60. let. To je vůz, který kromě jiných vítězství vyhrál čtyřikrát za sebou závod 24 hodin LeMans. Být tak dominantní na tak prestižní akci a zároveň vytvořit mnoho rychlostních rekordů je něco, co mluví samo za sebe . Ale pravděpodobně více fascinující než jeho výsledky je skutečnost, že GT40 byl poprvé vyroben z čistého hrotu. Nebýt hádky dvou velkých automobilových osobností 20. století, asi bychom ji neměli.

Proč se Ford rozhodl vyrobit GT40

Ještě na začátku šedesátých let stál Ford před problémem, protože prodeje jejich vozů rychle klesaly. Z velké části to bylo proto, že tyto modely prostě nebyly dostatečně sportovní a vzrušující pro mladé zákazníky. Ale namísto předělání své řady se manažeři Fordu rozhodli najít a koupit výrobce, který již měl ve svém arzenálu vysoce žádoucí vozy . A v té době se Ferrari zdálo jako perfektní výběr. Přestože jejich divize silničních vozů nabízela několik úžasných modelů, měla také vážné finanční potíže. Zpočátku byl Enzo Ferrari připraven prodat tuto část své společnosti a zdálo se, že k fúzi dojde. Il Commendatore však trval na zachování absolutní kontroly nad divizí motorsportu, což Ford odmítl. Kvůli tomuto detailu, který vyšel najevo během závěrečného vyjednávání, se Enzo Ferrari rozhodl, že dohoda je neplatná.

To se nepovedlo v Detroitu, kde Henry Ford II zuřil náhlým a nečekaným zvratem událostí . Aby vyrovnal tuto urážku, rozhodl se, že Ford postaví závodní auto, které porazí Ferrari. A musel by tak učinit na nejprestižnější akci ze všech – 24 hodin LeMans.

Originální Ford GT40

Proměnit tento ambiciózní plán ve skutečnost by však nebylo snadné. Pro začátek Ford, navzdory svým zdrojům a výrobním schopnostem, nikdy předtím nevyrobil závodní auto . Navíc bylo potřeba nové vozidlo dokončit za méně než rok, což je těsné i pro někoho zkušeného. Místo toho, aby začal od základů, se Ford spojil s Lolou, britským výrobcem závodních vozů, který v takových závodech úspěšná.

To, co nově založená firma vytvořila za necelých devět měsíců, vypadalo jako mistrovské inženýrské dílo. Základem nového vozu byl podvozek, který Lola používala již v minulých letech. Karoserie však byla důkladně přepracována, přičemž hlavní důraz byl kladen na vylepšenou aerodynamiku . Jednou z nejnápadnějších věcí byla jeho výška, která měřila pouhých 40 palců od země. Odtud název GT40. Pod kůží měl tento vůz uprostřed uložený osvědčený 4,7litrový motor V8 Fairline od Fordu. Přesto byla tato jednotka rozsáhle upravena pro závodní použití, čímž se zlepšil její výkon a schopnost pracovat při vyšším zatížení. A s 5stupňovou manuální převodovkou připravenou na závody a pohotovostní hmotností pouhých 1800 liber měl Ford GT40 všechny předpoklady pro budoucího vítěze. Bylo to alespoň na papíře, protože každé závodní auto se musí prokázat v reálných závodních podmínkách.

Ford GT40 a jeho první závody

Ford GT40 debutoval na začátku roku 1964 na Nürburgringu na 1000 km závodu, kde se rychle ukázalo, že má potřebnou rychlost. Ale nový vůz se také ukázal jako nespolehlivý, protože porucha odpružení ho donutila odstoupit a držel si vynikající druhé místo. Na 24 hodin LeMans se Ford ukázal se třemi vozy, které buď havarovaly, nebo se porouchaly během závodu .

Navíc tyto první Fordy GT40 byly děsivě nestabilní a těžko se ovládaly ve vysokých rychlostech. A s několika následujícími událostmi, které skončily s podobně katastrofálními výsledky, bylo zřejmé, že jsou nutné radikální změny . Ford tedy vytáhl zástrčku z jejich vybavení založeného na Lole a přesunul celou operaci do Spojených států.

Ford GT40 – druhý záběr

V USA byla auta předána bývalé chovatelce kuřat a závodní jezdkyni Carol Shelby. On a jeho tým měli znalosti a rozsáhlé zkušenosti k vyladění vozu pro co nejlepší výkon . Shelby také trval na tom, že by měli mít řidiče, který jezdí rychle, ale má také hluboké automobilové znalosti. Tehdy, bez počítačů nebo telemetrie, to byl pro inženýry jediný způsob, jak zjistit, jak se auto chová na limitu. A protože se blíží nová závodní sezóna, všechny úpravy a úpravy bylo nutné provést rychle. Naštěstí Carol věděla, že jeho dlouholetý přítel Ken Miles bude pro tuto práci tím správným mužem.

Tento přepracovaný Ford GT40 byl představen na začátku roku 1965 v závodě Daytona 2000, kde nakonec zvítězil. Působivé bylo i na dalším podniku, 12hodinovém závodě v Sebringu, kde dominovalo své třídě . Zbytek sezóny však nebyl tak působivý, Ford nedokázal dokončit zbývající závody, včetně 24 hodin LeMans.

Nový Ford GT40 MkII

Pro sezónu 1966 dal Henry Ford všem jasně najevo, že ten rok musí vyhrát. Naštěstí jim změny předpisů umožnily vyměnit starý motor za 7,0litrové monstrum používané v závodech NASCAR . Kvůli jeho velikosti a hmotnosti musely být karoserie a mechanické podklady přepracovány, aby se do nich vešla nová jednotka.

Nový Ford GT40 druhé generace, obvykle nazývaný MkII, byl skvělý vůz. Při zahájení sezóny, ve 24 hodin Daytona, získali všechna tři nejvyšší umístění na stupních vítězů. A pak udělali totéž v následujícím závodě, 1966 12 Hours of Sebring. Konečně, zajištěním vítězství 1-2-3 ve 24 hodin LeMans, tato dokonale vyvážená auta udělala to, pro co byla původně postavena.

Nešťastný vůz J a MkIV Ford GT40

Během roku 1966, zatímco Ford aktivně závodil s modely GT40 MkII, vyvíjel také jeho nástupce. Tento prototyp, obvykle nazývaný J-car, měl lehký-hliníkový podvozek a výrazně odlišnou karoserii. Přepracovaná aerodynamika měla teoreticky učinit vůz ovladatelnějším v rychlých zatáčkách. Tato myšlenka však přišla zpochybněna po tragické havárii a smrti Kena Milese, která se stala při testování nového J-caru . V důsledku toho Ford opustil neověřený a potenciálně nebezpečný koncept a pro svůj nadcházející závodní vůz z roku 1967 přijal konvenčnější tvar karoserie a podvozku.

Přesto se nezdálo, že tento kompromis brzdí výkon, protože tyto nové MkIV Fordy GT40 ten rok vyhrály jak v Sebringu, tak v LeMans. Byly to jediné významné akce, kterých se tyto vozy zúčastnily, neboť předpisy pro příští rok se ještě jednou změnily . S objemem motoru omezeným na 5 litrů se Ford pro sezónu 1968 a 69 vrátil k původním vozům MkI. A opět dominovali na Sebringu a LeMans, čímž dokončili 4letou vítěznou sérii Fordu na těchto závodních akcích.

Jiné verze

Kromě těchto závodních plnokrevníků měl Ford GT40 v průběhu roku několik dalších modelů. Mezi nimi je pravděpodobně nejdůležitější MkIII . Jednalo se o silniční verzi, která nikdy nebyla určena pro konkurenční aplikace. MkIII Ford GT40 byl prostornější a pohodlnější než závodní modely díky měkčímu odpružení a většímu kufru.

V průběhu let bylo také vyrobeno několik replik na obou stranách Atlantiku. To zahrnuje vozidla, jako je GT40/R Competition, vyrobený společností Superformance, a soupravy od britského výrobce Southern GT.

Ford GT40 – dnešní hodnota

Během své produkce v letech 1964 až 1969 vyrobil Ford pouze 105 vozů GT40. To z nich dělá vzácné vozidlo, zvláště když vezmeme v úvahu, že ne všechny přežily . Díky tomu je Ford GT40 mezi sběrateli velmi žádaný a ve výprodeji dosahuje vysokých cen. Například jeden ze tří vozů vítězných v Le Mans z roku 1966 se v roce 2018 prodal za téměř deset milionů dolarů.

Stručně o Fordu GT40

GT40 byl 2-místný závodní vůz vyráběný Fordem v letech 1964 až 1969. Se svým výkonným motorem V8 uvnitř elegantní a lehké karoserie měl všechny předpoklady pro úspěšného závodníka. To se mnohokrát potvrdilo, protože Ford GT40 vyhrál mnoho závodů, včetně slavné 24 hodin LeMans . A vše, co bylo uděláno, aby dokázalo, že Ford dokáže vyrobit auto, které by porazilo Ferrari na jejich domovském území.