Porsche 996 na prodej v aukci

Porsche 996 na prodej v aukci

Přestože je Porsche 911 institucí sportovních vozů, která je tu s námi odjakživa a téměř beze změny, není to tak docela pravda. V průběhu let byl model 911 neustále vylepšován a zdokonalován, ale zůstal věrný osvědčeným koncepcím, designu a technologiím. Aby se však model 911 mohl vyvíjet a odvážně vstoupit do dalšího století, muselo Porsche řešit některé jeho základní rysy a přesvědčit puristy, že jejich milovaný sportovní vůz nezanikl, ale pouze byl přepracován. To se stalo v roce 1997, kdy byla představena generace 996. Byl to dosud nejkontroverznější model, ale protože obstál ve zkoušce času, je dnes uznáván jako jeden z nejlepších vozů 911 a skutečná moderní klasika. Dnes vám řekneme, proč je tento model jedním z nejlepších řidičských vozů, které si můžete pořídit.

Příběh modelu 996 začíná na počátku 90. let. Pro Porsche to nebyla nejlepší doba, protože společnost měla finanční problémy a zpřísňující se emisní a bezpečnostní normy vyvíjely další tlak na inženýry a konstrukční tým. Současný model 911 (generace 993) s nákladným procesem částečně ruční výroby a vzduchem chlazenými plochými šestiválci byl prostě zastaralý, i když stále pozoruhodně rychlý a poutavý. Posádka ze Stuttgartu věděla, že změna je již dávno na spadnutí, ale nebyla si jistá, jakým směrem se má 911 vyvíjet. Porsche 911 je jakožto charakteristický model a ikona sportovních vozů mimořádně specifickým designem, který nesnese výrazné změny, takže tým byl velmi opatrný.

Tři hlavní směry konstrukce modelu 996 byly stanoveny již na počátku vývoje. Nejdříve to byla estetika a Porsche vyvinulo klasický tvar modelu 911 do modernějšího, elegantnějšího a aerodynamičtějšího tvaru, který zachoval proporce, ale umožnil větší vnitřní prostor. Nejvýraznějším designovým prvkem byla přední maska s novými “smaženými vajíčkovými” světlomety, které silně připomínaly světlomety z menšího a levnějšího Porsche Boxster. Vedle zcela nového designu a interiéru se Porsche rozhodlo výrazně změnit výrobní proces a zavedlo u modelu 911 roboty a standardní montážní linky. Od té doby se 911 částečně stavěla ručně, což trvalo déle a stálo více, ale našlo to odezvu u majitelů, kteří chtěli výrobek na míru. Kvůli snížení nákladů se však generace 996 montovala na automatické lince, což ušetřilo peníze i čas. Zlepšená kvalita je přitom kontroverzním tématem, o kterém nadšenci pro Porsche stále diskutují.

Nejvýznamnější mechanickou změnou a nejkontroverznějším aspektem nové 911 byl však motor. Charakteristické uspořádání plochého šestiválce zůstalo zachováno, stejně jako umístění převodovky transaxle, ale motory byly vylepšeny, mírně zvětšeny a dostaly funkci, která změnila pravidla hry. Porsche používalo v modelu 991 po desetiletí vzduchem chlazené motory, ale v roce 1997 přešlo na modernější a účinnější kapalinové chlazení. , byl tento krok více než opodstatněný, protože vodní chlazení zajistilo lepší emise a vyšší výkon a poskytlo šestiválci boxer prostor pro zlepšení.

Chceme říci, že představení zbrusu nové 911 na frankfurtském autosalonu v roce 1997 proběhlo hladce, ale vůz se ve skutečnosti nesetkal s všeobecnou chválou jako jiné produkty Porsche. Automobilová veřejnost kritizovala design, který vypadal téměř identicky jako Porsche Boxster představený jen o rok dříve. Puristé 911 útočili na novou generaci plochých šestiválcových motorů a tvrdili, že zmizel charakteristický zvuk boxeru i charakteristický charakter vozu. Někteří lidé byli odmítnuti novým designem interiéru, který převzal klasickou pětistupňovou přístrojovou desku 911 a důkladně ji zmodernizoval. Model 996 byl zcela nový a nesdílel nic s odcházejícím modelem, což bylo u dosavadních řad 911 docela neobvyklé.

Když se však první exempláře dostaly k testerům časopisu, nebylo pochyb o tom, že sága 911 dostala novou úžasnou kapitolu. Nový model 996 byl vyspělejší stroj s vynikající ergonomií, lepší pozicí za volantem a interiérem. Byl stabilnější, měl lepší výkon a byl vybaven nejnovějšími automobilovými technologiemi. V porovnání s novým modelem 996 Carrera působil model 993 okamžitě zastarale a téměř hrubě. Nový model byl mnohem bezpečnější, efektivnější a snadno ovladatelný. Výborně se hodil pro každodenní jízdu a byl schopen snášet útrapy přeplněného městského provozu. Model 911 byl vždy fantastickým sportovním vozem pro každodenní použití, ale generace 996 jej nově definovala.

Nabídka motorů začínala zcela novým plochým šestiválcem o objemu 3,4 litru se čtyřmi ventily na válec, který dosahoval výkonu 300 koní, což stačilo na zrychlení na stovku za 5,2 sekundy a maximální rychlost 170 km/h, což byly na konec 90. let více než slušné hodnoty. To byl však jen začátek. Brzy byl nahrazen verzí 3,6 litru s výkonem 320 koní jako základním motorem s ještě lepšími hodnotami zrychlení. Největší novinkou byl samozřejmě mohutný model 911 Turbo, který dostal 3,6litrový plochý šestiválec se dvěma turbodmychadly odvozený ze závodního motoru Porsche Carrera GT1. S výkonem 420 koní u prvních modelů a 450 koní u pozdějších verzí Turbo S se jednalo o neuvěřitelně rychlý vůz, který dokázal zrychlit na stovku za 4,0 sekundy. Zajímavé je, že model 996 Turbo byl k dispozici také jako kabriolet, což bylo u tohoto modelu poprvé.

Ačkoli základní Carrera měla pohon zadních kol, Porsche nabízelo model s pohonem všech kol nazvaný Carrera 4, který byl určen zákazníkům, kteří chtěli vyšší bezpečnost pohonu AWD. Modely Turbo byly standardně vybaveny systémem AWD. Základem všech modelů byla šestistupňová manuální převodovka, ale zákazníci si mohli na přání pořídit pětistupňovou převodovku s automatickou převodovkou Tiptronic. K moderním převodovkám PDK měla daleko, ale na tehdejší poměry byla považována za poměrně rychle řadící a hladkou. Kromě standardního kupé (úzká nebo široká karoserie) se vyráběl také kabriolet a Targa s velkou prosklenou střechou a proskleným otvorem.

Vedle řady vylepšení přinesl model 996 další milník – modely GT. Ano, existoval model 993 GT2, ale s novou generací byly modely GT představeny jako znalci oblíbené 911 a jako výsostně dobré, na okruh zaměřené stroje. Model 996 GT3 disponoval 360 koňmi z vysokootáčkového 3,6litrového motoru Cup se suchou vanou, zatímco GT3 RS měl 381 koní a ještě extrémnější úspory hmotnosti, balíček pneumatik a brzd, zavěšení kol a aerodynamiku. Model 996 GT2 byl přeplňovanou dokonalostí s výkonem 484 koní z 3,6litrového motoru s dvojitým přeplňováním a výkonem, který překonával výkony supersportovních vozů. Tento model dokázal zrychlit na stovku za pouhých 3,6 sekundy, což je stále velmi slušný výsledek.

Přestože se jedná o jedno z nejkontroverznějších Porsche všech dob a dlouho byla nejméně oblíbenou generací 911, je dnes model 996 uznáván takový, jaký je. Cenný člen fantastické rodiny 911 a první skutečně moderní 911 od 70. let. Tento model uvedl sportovní vůz s motorem vzadu do 21. století a učinil z něj nejen aktuální, ale i jeden z nejlepších a nejpoutavějších sportovních vozů své doby. Proto je nejlepší si je pořídit, dokud jsou cenově dostupné. Porsche vyrobilo během osmileté výrobní série více než 175 000 exemplářů, takže si ho pořiďte hned!

Připojte se k naší komunitě, buďte informováni o nových aukcích a získejte slevový kód pro bezplatné nahrání vašeho vozidla na naše evropské aukční tržiště.