Början av 2000-talet kommer att bli ihågkommen som en tid av förändring för bilindustrin. Aldrig tidigare har så många saker hänt, och den globala industrin har förändrats på så kort tid. Vi började det här århundradet med förbränningsmotorer och familjebilar, för att två decennier senare övergå till hybrider, SUV:er och helt eldrivna modeller. Som alltid var framstegen resultatet av några modiga och innovativa personer som bestämde sig för att förbättra den befintliga tekniken och affärsmodellen. Tesla är det första exemplet. Ett liknande företag, med en bättre idé och en mycket coolare produkt, har dock alltid haft en annan framgång. Den bilen är Fisker Karma, en av de bästa bilkonstruktörerna, Henrik Fisker, och en underbar bil som förtjänade bättre.
Efter välkända uppdrag hos BMW, Aston Martin och Ford var Henrik Fisker en rockstjärna inom fordonsdesign. Han är känd för sina flytande linjer och vackra former och insåg i början av 2000-talet att branschen var på väg att förändras. År 2007 grundade han Fisker Automotive, ett helt nytt företag som ägnar sig åt att bygga miljövänliga och tekniskt avancerade bilar. Tillsammans med att hitta investerare för ett nytt företag började Fisker finslipa sin ursprungliga idé om en modern sportbil med oöverträffad väghållning och teknik. Henrik beslutade klokt nog att inte satsa på en helt ny plattform, motor och system, eftersom det skulle kosta mycket att utveckla och ta flera år att färdigställa. Genom sina kontakter i branschen lyckades han i stället få GM:s E-Flex-plattform, som ligger till grund för Chevrolet Volt, som grund för sin nya bil.
Efter flera års utveckling och lån från det amerikanska energidepartementet och andra investerare var Fisker Automotive redo att lansera sina första bilar. Den helt nya och tekniskt avancerade bilen, som heter Fisker Karma, mottogs mycket entusiastiskt av bilpressen och köpare. Den iögonfallande designen, med sin låga siluett, muskulösa hållning och unika former, var den första indikationen på att detta är något riktigt speciellt. Karma såg ut som en utställningsbil, men var i själva verket en helt produktionsfärdig modell.
Under den förföriska karossen finns en mängd innovativ teknik. Huvudmotorn var en turboladdad 2,0-litersmotor från GM med 260 hk, som var kopplad till två elmotorer på bakaxeln. Ett batteripaket på 20,1 kWh matar elmotorerna med 120 kW vardera (403 hk). Intressant nog är de tunga batterierna placerade i mitten av bilen vilket gör att Karma har en låg tyngdpunkt och en utomordentligt bra väghållning trots sin vikt på 2,4 ton. Arbetsprincipen var också ganska unik. Bilen hade en räckvidd på cirka 80 mil med enbart elektrisk kraft. Men när batterierna är tömda aktiverar föraren bensinmotorn, som driver generatorn som matar elmotorerna. Karma var alltså en bensin-elektrisk hybridbil, men med stor vikt vid den elektriska delen. Men det var inte allt, och Karma hade ett solcellstak som standardutrustning som hjälpte till att ladda batterierna, även om kapaciteten var relativt liten. En av de viktigaste riktlinjerna för utformningen var att göra Karma miljövänlig. I interiören är träpanelerna från återvunnet virke, sätena är gjorda av naturfibrer och tyg, och formgivarna har försökt använda så mycket återvunnet material som möjligt. Karma var ganska övertygande när det gäller prestanda, med en tid från 0 till 60 mph på mindre än 6 sekunder och en topphastighet på 150 mph.
Den produktionsklara prototypen visades upp i slutet av 2010, och den fullskaliga produktionen kommer att inledas 2011. Fisker säkrade ett tillverkningsavtal med Valmet Automotive, vilket innebar att alla bilar skulle tillverkas i Finland och sedan exporteras till olika marknader. Redan före 2010 började Fisker ta emot beställningar, och när produktionen skulle starta hade företaget över 1 300 beställningar i väntan på att den skulle börja tillverkas. Som med alla avancerade produkter var produktionsstarten behäftad med svårigheter, och fullskaliga nivåer uppnåddes i mitten av 2011.
Det var dock där problemen började. För det första hade företaget ekonomiska svårigheter. Fisker fick finansiering från regeringen och investerare, varav en var den berömda Hollywoodskådespelaren Leonardo DiCaprio. Den amerikanska regeringen lyckades inte betala hela summan, vilket gjorde att Fisker fick problem med kassaflödet. Trots att över 1 300 personer betalade insättningar för en Karma på 100 000 dollar började problemen att växa. Efter de första leveranserna fick företaget problem med batterierna och återkallade dem, även problem med bränder i batterierna. Leveranserna från Finland blev allt dyrare, och till och med ett antal bilar förstördes i en orkan som väntade i hamnen. Men det största problemet, och det som sänkte företaget, var A123 Systems konkurs i november 2012, en enda batterileverantör. När det hände hade Fisker inget annat val än att lägga ner produktionen eftersom företaget inte kunde hitta en annan leverantör snabbt. På bara två korta produktionsår tillverkade Fisker drygt 2 400 Karmas, som främst såldes på den amerikanska marknaden.
Även om Henrik Fisker tvingades överge företaget med hans namn är historien om Karma inte slut. År 2016 grundades Karma Automotive som köpte rätten till designen och sålde en något modifierad modell med viss framgång. Kinesiska investerare insåg hur fantastisk designen och konceptet bakom denna bil verkligen är och bestämde sig för att investera och behålla den som ett alternativ för moderna, miljömedvetna köpare. Detta visar hur bra Henriks vision verkligen var och hur denna unika bil förtjänar en ny chans. Fisker Karma är inte bara ett pionjärförsök till bilindustrins vision utan också den första klassiska bilen i hybridåldern.