Triumph TR3A voor veilingverkoop

In de loop der jaren zijn veel ooit beroemde en invloedrijke autofabrikanten failliet gegaan en bijgevolg van de kaart geveegd. Dit is waarschijnlijk het duidelijkst bij de Britse automobielindustrie, die in de jaren 70 en 80 gedecimeerd werd. Voor sommige fabrikanten was dit vanwege de bouwkwaliteit en het gebrek aan aantrekkingskracht. Of, met andere woorden, de auto’s die ze maakten waren ronduit verschrikkelijk en slecht gemaakt. Anderen waren gedoemd door een combinatie van pech en slechte zakelijke beslissingen. Toch wil dat niet zeggen dat alle auto’s die gemaakt zijn door nu-instinctieve Britse autofabrikanten niet goed waren. Sommige van hen waren werkelijk uitstekend en hebben ook vandaag nog veel te bieden. Een daarvan is zonder twijfel de beroemde Triumph TR3 roadster, vooral in zijn gefacelifte TR3A vorm. Dit is een van die auto’s die de belichaming zijn van elegante schoonheid en pure rijplezier.

Het verhaal achter de Triumph TR3A

Met zijn wortels die teruggaan tot de 19e eeuw is de Triumph een van de oudste namen in de industrie. Eerst maakten ze echter alleen fietsen en hun eerste auto verliet de fabriek in de jaren 1920. Sindsdien zijn hun voertuigen geprezen door zowel automobilisten als autodeskundigen. Dat kwam door hun mix van aantrekkelijk uiterlijk, alledaags gebruiksgemak en concurrerende prestaties, tegen een betaalbare prijs.

Hoewel Triumph door de jaren heen veel leuke sedans en coupes heeft gemaakt, zoals de Dolomite of de Herald, zijn het vooral hun roadsters waar ze bekend om staan. Om te beginnen is er de legendarische Spitfire, een auto die niet veel introductie nodig heeft. Dan is er een langlopende TR-serie, waarvan de productie drie decennia en zes autogeneraties besloeg. En het begon allemaal met de TR2, die in 1953 werd geïntroduceerd en meteen een hit was.

Toen Triumph het potentieel inzag, kwam het slechts twee jaar later met zijn opvolger, de TR3. De nieuwe auto bevat veel verbeteringen die de tekortkomingen van het vorige model aanpakken. Dit omvatte onder meer efficiëntere remmen en een verbeterde ophanging, waardoor hij een nog betere rijervaring kreeg. Hoewel de eerste TR3 goed verkocht, werd het na een paar jaar duidelijk dat de styling een beetje gedateerd werd. Opnieuw besloot Triumph het probleem op te lossen door een bijgewerkt model te introduceren, dat officieus bekend werd als TR3A.

Hoe ziet de Triumph TR3A eruit

Het lag voor de hand dat de nieuw ontworpen TR3A, net als de TR3 die hij verving, een tweedeurs sportwagen met open dak was. In veel opzichten hadden deze twee auto’s vergelijkbare, zo niet identieke, carrosserielijnen, silhouetten en karakteristiek gevormde deuren. Wat hen echter onderscheidt, is de voorkant, waar de TR3A een facelift in zijn ware betekenis heeft. Dit werd gedaan door een veel breder radiatorrooster te installeren en het omringende koetswerk aan te passen. Het resultaat was een agressievere voorkant en een formidabele aanwezigheid op de weg, wat de klanten wel beviel. Verder zijn er enkele kleine updates gedaan, zoals het toevoegen van handgrepen aan de buitendeuren.

Als bescherming tegen het weer was de auto voorzien van een afneembaar dekzeil met bijpassende deurverlengingen. Een alternatief voor deze oplossing, die tijdrovend was om te installeren, was een cabrioletkap of een stalen hardtop, die beide een optie waren. Maar als roadster bood de TR3 de beste ervaring op zonnige dagen wanneer er geen dak nodig was.

Zoals verwacht had de Triumph TR3A standaard slechts twee kuipstoelen. Er was echter een voorziening die een bijzet achterbank werd genoemd en die plaats bood aan een derde passagier. Dit is in feite een bank achter de voorstoelen, maar zonder beenruimte ervoor. In plaats daarvan ging de persoon zijwaarts zitten, vandaar de naam occasional.

De mechanische onderbouw van de Triumph TR3A

Net als de voorgaande modellen gebruikte de TR3A een 4-cilinder motor van Standard, het bedrijf dat destijds eigenaar was van Triumph. Dit waren robuuste en krachtige motoren, dankzij hun gietijzeren constructie, vervangbare natte voeringen en kopklepconfiguratie. Hij werd gemaakt in vele varianten, afhankelijk van de toepassing, waarbij de TR3A een 2-liter unit had die 100 pk leverde. De motor was gekoppeld aan een handgeschakelde vierversnellingsbak, met een elektrisch geactiveerde overdrive als optie. Aangezien de auto ongeveer 2.000 pond woog, was dit genoeg voor enkele competitieve prestaties.

De rest van het mechaniek was even interessant, vooral omdat de TR3A in de jaren 50 werd gebouwd. Om te beginnen is er een onafhankelijke voorwielophanging met dubbele wishbones en schroefveren. En terwijl de achterkant conventioneler is, met een traditionele levende as en bladveren, werd de as boven het frame gemonteerd. Deze ongebruikelijke configuratie verlaagde het zwaartepunt en hielp de stabiliteit aan de achterkant te verbeteren. Ten slotte waren er de remmen, met schijven en remklauwen vooraan in plaats van trommels. In feite was de TR3 de eerste productieauto die deze technologie toepaste.

Dit alles, gekoppeld aan 15-inch wielen en gekruiste banden van Pirelli, betekende twee dingen. Ten eerste kon de bestuurder bij het ingaan van een bocht veel later remmen, dankzij de revolutionaire remmen. En door de responsieve vering kon hij dan meer snelheid meenemen als hij er doorheen ging. Daardoor was de Triumph TR3A even snel als krachtigere auto’s op het circuit of op bochtige landwegen. Dit is een van de redenen waarom deze auto’s ook nu nog vaak te zien zijn bij diverse historische race-evenementen.

Triumph TR3 en maatwerk

Eén ding dat de populariteit van de TR3 en andere Triumph roadsters in die tijd enorm heeft geholpen, was de mate waarin ze konden worden aangepast. En dit was iets waarin lokale dealers een meer invloedrijke rol hadden dan de fabrikant. Dankzij het directe contact met potentiële kopers konden zij hun behoeften en voorkeuren beter onderkennen. En omdat Triumph hen veel vrijheid gaf, konden deze kleine ondernemers manieren bedenken om tegemoet te komen aan de individuele behoeften van kopers. En sommige van hun oplossingen werden uiteindelijk fabrieksopties, zoals die ongewone derde zitplaats of de metalen hardtop.

Maar Triumph was ook niet slecht in het luisteren naar hun klanten, met als beste voorbeeld de optionele overdrive van de transmissie. Sommige bestuurders klaagden over de topsnelheid, die in standaard auto’s ongeveer 100 mijl per uur bedroeg. Een transmissie met een grotere overbrengingsverhouding was uit den boze, omdat dit de kenmerkende markering van de auto zou verpesten. In plaats daarvan besloot Triumph een extra versnellingsbak toe te voegen aan de achterkant van de bestaande, de zogenaamde overdrive. Hiermee kon de bestuurder met een druk op de knop de aandrijfverhoudingen veranderen, waardoor de auto ofwel een betere acceleratie ofwel een hogere topsnelheid kreeg. Overdrive was een populaire optie, en wordt tegenwoordig gezocht als upgrade voor TR3’s die dat niet hebben.

Vandaag een Triumph TR3A kopen

Met een productievolume van ongeveer 58.000 modellen is de Triumph TR3A een van de best verkochte TR-modellen ooit. Maar van dit indrukwekkende aantal zijn er vandaag minder dan 10.000 op de weg. En aangezien deze over de hele wereld verspreid zijn, van Noord-Amerika tot Australië, kan het een uitdaging zijn er een te vinden.. Dit heeft een voorspelbaar effect op de verkoopprijzen, waarvan het gemiddelde rond de 25.000 dollar ligt. En een perfecte Triumph TR3A kan twee keer zoveel kosten, vooral als hij vol zit met fabrieksopties. Aan de andere kant, een goedkope auto kopen die gerestaureerd moet worden kan een haalbare optie zijn. Deze auto’s zijn gemakkelijk te onderhouden en reserveonderdelen zijn er in overvloed.

Een samenvatting van de Triumph TR3A

De Triumph TR3A is een Britse roadster gebouwd tussen 1957 en 1962. In totaal zijn er 58.236 exemplaren geproduceerd. In feite is dit een onofficiële naam voor een gefacelift TR3 model waarvan de productie begon in 1955. Door zijn krachtige en robuuste motor, uitstekende remmen en responsieve vering was de TR3A een echte rijdersauto. Het is ook zeer aanpasbaar, met vele fabrieksopties en extra’s om aan individuele behoeften te voldoen. Dankzij dit alles is de Triumph TR3A zeer populair onder liefhebbers en verzamelaars van klassieke auto’s.